Od 15 lipca działa na autostradach A2 i A4 elektroniczny system poboru opłat viaAUTO. Jak działa i kto może z niego korzystać?

Na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA autostrad A2 i A4 postawiono już pierwsze bramki z elektronicznym poborem opłat. Dla kierowców korzystających z tego udogodnienia wydzielono specjalne pasy oznaczone kolorem pomarańczowym. Są one przeznaczone tylko dla użytkowników viaAUTO.

viaAUTO to małe pudełko z nadajnikiem w środku, które można kupić w miejscach obsługi klienta przy autostradach i w wybranych miastach w pobliżu autostrad. Po zakupie nakleja się je na przednią szybę pod lusterkiem. Nadajnik wysyła sygnał do bramek na autostradach, ale tylko tych objętych systemem viaTOLL. Po tym następuje automatyczne otwarcie szlabanu, a z konta użytkownika pobierana jest opłata, podobnie jak z konta karty płatniczej czy telefonii komórkowej typu pre-paid. Stawki są takie same jak w przypadku opłaty manualnej na standardowych bramkach. Zaletą jest to, że kierowca oszczędza czas. Koszt urządzenia wynosi 135 zł (do końca sierpnia 100 zł w promocji z doładowaniem za 50 zł).

Jak rozpocząć użytkowanie? Po zakupie urządzenia należy zarejestrować się na stronie viatoll.pl lub w miejscach obsługi klienta. Następnie trzeba wybrać sposób, w jaki będzie się korzystało z urządzenia. Do dyspozycji jest system pre-paid lub użytkowanie na zasadzie odroczonej płatności, w ramach której należy regulować rachunki w wyznaczonym terminie. W przypadku pierwszej metody można zarejestrować urządzenie na okaziciela lub konkretny pojazd. W drugim tylko na konkretny pojazd z numerem rejestracyjnym. Konieczne również będzie przedstawienie zabezpieczenia finansowego.

System viaAUTO działa już na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA na autostradzie A2 (odcinek Konin–Stryków), a także A4 (Bielany Wrocławskie–Sośnica).