Silnik to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza część pojazdu. Jego awaria może wiązać się z kosztowną naprawą. Warto kontrolować jego stan, dbać o wymienianie płynów czy filtrów. To, jak długo silnik twojego auta nie będzie wymagać naprawy, w dużej mierze zależy od eksploatacji pojazdu. Jednym z możliwych objawów tego, że z autem dzieje się coś nie tak, może być stukot w silniku. Na co mogą wskazywać takie odgłosy?

Stuki w silniku – co mogą oznaczać?

Jeśli jeździsz starszych pojazdem, to być może jego silnik wydaje z siebie dziwne dźwięki, do których jednak się przyzwyczaiłeś i ci nie przeszkadzają. Nie zawsze jest jednak tak, że na nic one nie wskazują. Stukanie silnika może świadczyć o poważnym problemie i wymagać natychmiastowej reakcji. Powinieneś w takim przypadku spróbować znaleźć przyczynę tych odgłosów. Nie będzie to łatwe, gdyż możliwych powodów stukotania może być wiele i niekoniecznie będziesz je w stanie znaleźć, jeśli nie masz wiedzy na temat budowy silnika samochodowego. Najczęściej usterka zakończy się na wizycie w warsztacie mechanicznym i mniejszym lub większym wydatku, w zależności od tego, jaka jest jej przyczyna. Coś stuka w silniku? Oto, z czego może to wynikać:

  • Luźny korbowód – to jeden z najbardziej obciążonych elementów silnika spalinowego. Stukanie może pojawić się wtedy, kiedy nie trzyma się on wału korbowego.
  • Uszkodzone popychacze zaworów – początkowo dźwięk wynikający z tej usterki może nie być głośny, ale z czasem stanie się coraz bardziej uciążliwy. W takich przypadkach zalecana jest wymiana wszystkich popychaczy hydraulicznych, co oznacza wydatek kilkuset złotych, ale przy okazji pojawią się kolejne koszty związane z wymianą oleju, filtra oleju i uszczelki pokrywy zaworów. Kwota, którą będziesz musiał przeznaczyć na ten cel, może przekroczyć 500 zł. Czasami jednak wystarczy zastosowanie specjalnego dodatku do oleju, który wyciszy popychacze zaworowe. Produkt ten nazywany jest wyciszaczem popychaczy i powinno się go stosować przy każdej wymianie oleju. Czy w twoim przypadku będzie on skuteczny? To już musisz sprawdzić sam. Przyczyna hałasu może leżeć także w tym, że od dawna nie wymieniałeś oleju.
  • Uszkodzenie panewek – jeśli słyszysz metaliczne stuki w silniku to zwlekanie z wizytą w warsztacie może skutkować jego poważną awarią. Możliwe jest stukanie na zimnym, jak i na gorącym silniku. Inną przyczyną takich odgłosów może być uszkodzenie sworzni tłokowych. Charakterystyczne jest w tym przypadku to, że stukot silnika narasta wraz z przyśpieszaniem pojazdu. Pamiętaj, że panewki podlegają wymianie – nie czekaj, aż usłyszysz pierwsze stukanie. Najlepiej prewencyjnie dokonaj ich wymiany po około 100−120 tys. przejechanych kilometrów. Nie jest to bardzo kosztowne, a dzięki temu możesz uniknąć bardzo drogiej naprawy silnika. 
  • Zużyty rozrząd – za szeleszczenie może odpowiadać zużyty łańcuch, ale problem może też tkwić w napinaczu.

Bez względu na to, jak intensywny stukot silnika usłyszysz, nie zwlekaj z wizytą w warsztacie mechanicznym. Jeśli pozostawisz to na później, możesz narazić się na wysokie koszty – w skrajnych przypadkach nawet cały silnik może podlegać wymianie. Tylko w nielicznych sytuacjach będziesz w stanie poradzić sobie sam z tym problemem. Bez doświadczenia trudno ci będzie ocenić, jaki jest powód stukotania silnika, natomiast mechanik nie powinien mieć problemów ze wskazaniem przyczyny odgłosów.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Ważnym krokiem w celu ograniczenia ryzyka pojawienia się takich usterek jest uzupełnianie niedoboru płynów w pojeździe, ale również ich wymienianie, zgodnie z rekomendacjami producenta pojazdu. Przyczyną kłopotów z silnikiem może być również niewymienianie z odpowiednią częstością filtrów, np. filtra paliwa.

Zabezpiecz się na ryzyko awarii samochodu

Stukanie silnika może doprowadzić do poważnej i kosztownej awarii pojazdu. Może dojść do niej w momencie, kiedy będziesz znajdować się daleko od domu. Warto zabezpieczyć się przed ryzykiem takich awarii i wybrać odpowiedni wariant ubezpieczenia assistance. Mając taką ochronę, w razie problemów z samochodem możesz zgłosić zdarzenie do ubezpieczyciela, który zorganizuje m.in. holowanie auta, pojazd zastępczy, a nawet noclegi dla ciebie i pasażerów. Zanim jednak zawrzesz umowę, sprawdź, jaki jest zakres ochrony w ramach danej oferty. Zwróć również uwagę na ograniczenia − liczbę dni, na jakie przysługuje pojazd zastępczy czy limit kilometrów holowania. Wybierz ubezpieczenie assistance, które w przypadku takiego zdarzenia rzeczywiście zwolni cię z ponoszenia wysokich kosztów.