fot. rybnik.com.pl

Według „Dziennika Gazeta Prawna” rząd chce ograniczyć prawa straży miejskiej w zakresie używania fotoradarów. Nowelizacja prawa ma zezwalać na ich stosowanie przez organy samorządowe tylko w ściśle określonych miejscach.

Teraz jest zresztą podobnie, ponieważ straż miejska może używać fotoradaru wyłącznie w miejscach oznaczonych znakiem D-51 „Kontrola prędkości”. Co prawda miejsca te są wcześniej ustalane z lokalnym komendantem policji, ale punkty, w których przeprowadzane są kontrole radarowe, wciąż budzą wiele zastrzeżeń.

Rzecznik Ministerstwa Transportu Mikołaj Karpiński informuje, że według pracowników resortu metody wykorzystywane przez organy samorządowe do walki z piratami drogowymi są niezrozumiałe i podważają zasadność używania fotoradarów. Zmiany w prawie miałyby ograniczyć straż miejską, dzięki czemu mogłaby ona stosować fotoradary tylko w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie występuje zwiększone ryzyko kolizji.

Takie zapowiedzi wzbudziły duże obawy wśród samorządowców, którzy nie zgadzają się z zarzutami resortu. Leszek Kukliński, wójt Kobylnicy, twierdzi, że dzięki pieniądzom uzyskanym z fotoradarów straży miejskiej zwiększane jest bezpieczeństwo na drogach. W 2012 roku gmina ta uzyskała przychód aż 6 mln zł z samych fotoradarów.

Szacuje się, że w całej Polsce straż miejska ma 275 fotoradarów. Czy uważacie, że kontrole radarowe dokonywane przez organy samorządowe poprawiają bezpieczeństwo czy mają na celu tylko zasilić budżet gminy?