fot. msv.gov.pl

Policja będzie odbierała prawo jazdy kierowcom łamiącym przepisy w rażący sposób.

MSW przedstawiło swój pomysł na walkę z piratami drogowymi. Policja karze kierowców mandatami, ale nie działają one na tych kierowców, którzy łamią przepisy w rażący sposób. Dlatego niebawem policjanci zaczną zabierać prawo jazdy za ewidentne łamanie przepisów, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Za co można będzie stracić prawko?

Pierwszym przewinieniem, za które grozi odebranie uprawnień do kierowania pojazdami, jest przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h. Niestety, nie dokonano podziału na strefy ograniczeń prędkości. O ile bowiem jazda z prędkością 100 km/h w terenie zabudowanym rzeczywiście jest dużą przesadą, o tyle przekroczenie o 50 km/h prędkości na autostradzie czy drodze ekspresowej nie ma aż tak dużego wpływu na bezpieczeństwo.

Prawo jazdy będzie można stracić też za przewożenie nadmiernej liczby pasażerów w samochodzie. Jednak nie w każdym przypadku. Prawo jazdy stracą ci, którzy w samochodzie osobowym lub ciężarowym będą wieźli dwóch pasażerów więcej, niż wynika to z wpisu w dowodzie osobistym. W przypadku autobusu musi to być przekroczenie o minimum 5 osób. Nie dotyczy to komunikacji miejskiej.

Prawo jazdy będzie odbierane tymczasowo, na 3 miesiące, ale w przypadku prowadzenia pojazdu po odebraniu uprawnień trzeba się liczyć z przedłużeniem tego okresu o kolejne 6 miesięcy. Ponowna recydywa skończy się odebraniem uprawnień na stałe.