Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeprowadził badanie wśród polskich kierowców zadając im pytanie, których zachowań będących wykroczeniem nie tolerują. Rośnie nietolerancja dla tych, którzy nie wykupują obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jazda po alkoholu, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz przejazd na czerwonym świetle – te trzy wykroczenia uważamy za najbardziej karygodne i niedopuszczalne. Nie tolerujemy kierowców zachowujących się w ten sposób. Jednak w porównaniu z badaniem z 2011 roku najbardziej zmieniło się postrzeganie tych, którzy nie wykupują obowiązkowego ubezpieczenia OC. Obecnie to wykroczenie zajmuje piąte miejsce na liście najbardziej niepożądanych, podczas gdy sześć lat temu było na dziesiątej pozycji.

Warto w tym miejscu podkreślić, że 65 proc. kierowców jest za odholowywaniem pojazdu, którego prowadzący nie potrafi okazać aktualnej polisy OC, podczas kontroli drogowej. Obecnie, jeżeli zatrzymany pojazd nie stwarza zagrożenia i nie utrudnia ruchu nie może być odholowany bez zgody właściciela. Co więcej, aż 53 proc. ankietowanych jest za tym, aby osoby przyłapane na barku OC po raz drugi trafiły na pewien czas uprawnienia do kierowania pojazdem.

Rośnie świadomość kierowców o korzyściach jakie daje ubezpieczenie OC. UFG przez ostatnie miesiące mocno nagłaśniał fakt, że spowodowanie wypadku bez takiej polisy może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje finansowe, sięgające setek tysięcy złotych, a w ekstremalnych przypadkach nawet ponad miliona. Największy regres do UFG w Polsce wyniósł 1,3 mln zł.