Fot. kppminsk.policja.waw.pl

Taki plan ma Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Pragnie udostępnić więcej danych w ramach systemu CEPiK, dzięki któremu mielibyśmy mieć możliwość sprawdzenia liczby naszych punktów karnych.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, planowane przez MSW rozszerzenie katalogu danych, które miałyby być udostępniane w ramach systemu CEPiK, obejmowałoby również takie informacje jak chociażby stan techniczny auta. Pierwsze aplikacje będą dostępne jeszcze w tym roku. Dzięki założeniu konta w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów będzie można zobaczyć np. listę badań technicznych, liczbę poprzednich właścicieli lub datę ubezpieczenia OC.

Stan punktów karnych będzie można sprawdzić online dopiero po nowelizacji przepisów. Usprawnienia i nowe funkcje systemu CEPiK są wprowadzane przez Centralny Ośrodek Informatyki. Modernizacja związana jest z programem pl.ID, który ma na celu wprowadzenie integracji systemów rejestrów publicznych w Polsce, jak np. PESEL. Koszt operacji to 294 mln zł, z czego 85% pokryte jest ze środków Unii Europejskiej.