Na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadzono ogólnokrajowe badanie prędkości, z jakimi poruszają się po drogach polscy kierowcy. Raport przygotowany przez Instytut Transportu Samochodowego we współpracy z firmą Heller Consult pokazał, że jeździmy stosunkowo wolno, ze skłonnością do przekraczania dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym.

Z raportu wynika, że 57% kierowców przekracza dozwoloną prędkość, ale dotyczy to przede wszystkim obszarów zabudowanych, zwłaszcza na drogach dwujezdniowych. Raport przedstawia m. in. średnie prędkości przejazdu, jakie osiągają polscy kierowcy. Średnie wartości przekraczają dopuszczalne limity tylko na drogach w obszarze zabudowanym, gdzie kierowcy pojazdów lekkich (czyt. osobowych i dostawczych) jeżdżą z prędkościami ok. 55-60 km/h.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Tymczasem poza obszarem zabudowanym nie jest już źle. Na drogach powiatowych, gdzie często niemożliwe jest osiągnięcie dużych prędkości ze względu na duży ruch, średnia wartość to niespełna 70 km/h. Na drogach wojewódzkich i krajowych jeździmy już nieco szybciej, ale i tak średnia to ok. 80 km/h. Co więcej, na drogach szybkiego ruchu średnie prędkości nie dochodzą nawet do dopuszczalnych. Na ekspresówkach jeździmy średnio 111 km/h, a na autostradach 125 km/h.

Pełny raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego znajdziecie w poniższym linku:

Prędkość pojazdów w Polsce w 2014 r.