Przed sprzedażą auta trzeba dokładnie je umyć. Jeśli nie zadbamy o to, aby nasze cztery kółka dobrze się prezentowały, możemy zapomnieć o szybkiej sprzedaży za wyższą cenę. Zadbany egzemplarz przyciągnie znacznie więcej potencjalnych klientów.

Mycie zaczynamy od karoserii. Już na początku stajemy przed wyborem: pojechać na myjnię automatyczną, skorzystać z bezdotykowej, a może lepiej oddać samochód do ręcznej? Najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie to myjnia ręczna lub tak ostatnio modna myjnia parowa. Niestety, jest to też rozwiązanie najdroższe.

Najtańsze są myjnie automatyczne, ale mają one tę wadę, że często rysują lakier. Zdarza się też, że czujniki mechanizmu takiej myjni niewłaściwie rozpoznają rozmiary auta. Wtedy dochodzi zazwyczaj do uszkodzenia lusterek, anteny lub tablic rejestracyjnych.

Dlatego najlepiej skorzystać z myjni bezdotykowej. Odradzam natomiast mycie auta na własną rękę przed domem lub na osiedlowym parkingu, bo grozi za to mandat. Ze względu na to, że stosowane w myjniach środki czyszczące są dość żrące dla lakieru, lepiej wziąć ze sobą dwa wiaderka, szampon samochodowy, ściereczkę z mikrofibry oraz ręcznik (również z mikrofibry). Nie polecam czyszczenia auta gąbką, ponieważ wnikające w nią ziarenka piasku łatwo rysują lakier. Jedno wiaderko wykorzystujemy do rozrobienia detergentu, a drugie do płukania brudnej ściereczki.

Auto myjemy od góry do dołu, poświęcając szczególną uwagę dolnym elementom karoserii, które najbardziej się brudzą. Warto również pokusić się o zakup specjalnego płynu do szyb oraz środka do czyszczenia felg. Preparaty do czyszczenia obręczy są silnie żrące, dlatego po naniesieniu należy je dokładnie spłukać. W przeciwnym razie zniszczą one nie tylko felgi, ale też znajdujące się w pobliżu tarcze hamulcowe. Po umyciu trzeba dokładnie wytrzeć samochód ręcznikiem z mikrofibry. Używanie do tego celu ściereczek z irchy nie jest najlepszym pomysłem: można nimi porysować lakier, ponieważ łatwo chłoną brud.

Czyszczenie auta z zewnątrz to nie wszystko. Równie ważne jest zadbanie o świeży wygląd wnętrza. Najpierw odkurzamy tapicerkę, dywaniki i wykładzinę znajdującą się pod nimi. Do usunięcia trudnych plam można użyć specjalnego preparatu, ale znacznie lepiej wyprać tapicerkę w profesjonalnym warsztacie – nadmierne stosowanie środków czyszczących może tylko pogorszyć sprawę. Tłuste plamy da się usunąć benzyną ekstrakcyjną, a sierści zwierzęcej pozbędziemy się za pomocą szczotki o twardym włosiu. Zagniecione elementy foteli można z kolei wyprostować, podgrzewając je suszarką do włosów i wyrównując rękami.

Po odkurzaniu czas na czyszczenie plastików.
Najlepiej zrobić to za pomocą odpowiedniej pianki, ponieważ inne preparaty, zamiast usuwać brud, tylko go impregnują. Środek należy nanosić bawełnianą szmatką. Odradzam używanie do tego celu ręcznika papierowego: zwłaszcza podczas czyszczenia dolnych plastików kabiny łatwo się skaleczyć o ich ostre krawędzie.

Oprócz konsoli centralnej, tunelu środkowego i wewnętrznych części drzwi trzeba też umyć szyby – od środka. Najlepiej skorzystać ze specjalnych kosmetyków do tego przeznaczonych. Preparaty do mycia szyb domowych zostawiają trudno usuwalne smugi.

A Wy jak dbacie o swój samochód? Myjecie go często czy raczej sporadycznie?