Wiedza, kiedy kończy się ubezpieczenie OC, jest istotna – dzięki temu bez problemu wiemy, kiedy przedłużyć ubezpieczenie (lub kiedy rozpocząć wypowiedzenie umowy OC), unikając w ten sposób kar. Sprawdzanie OC jest także ważne gdy kupiliśmy nowy samochód i nie wiemy, kiedy wygasa polisa poprzedniego właściciela pojazdu. Teraz, dzięki internetowemu systemowi prowadzonemu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, znacznie ułatwiona jest teraz procedura sprawdzania ważności polisy OC pojazdu. Jak tego dokonać możliwie szybko?


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Sprawdzenie OC – dlaczego warto?

Możliwość sprawdzenia ważności OC jest bardzo przydatna, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku i chcielibyśmy dowiedzieć się, czy drugi uczestnik ma wykupioną polisę. Szybkie, internetowe narzędzie umożliwiające sprawdzanie OC przydaje się też, gdy stoimy przed wyzwaniem, jakim jest zakup używanego pojazdu. Dzięki UFG sprawdzanie OC przebiega szybciej i sprawniej. Przy dobrym łączu trwa to krócej niż minutę, bez konieczności logowania się czy rejestrowania. Wystarczy znać numer VIN pojazdu lub numer rejestracyjny.

O tym, jak wygląda sprawdzanie OC w ten sposób przekonaliśmy się na przykładzie testowanego przez nas Volkswagena Golfa. Jego numery rejestracyjne wpisaliśmy na stronie UFG.pl, w jej dolnej części, w dziale UFG „sprawdź OC dla pojazdu”. Następnie podajemy dzień, dla którego chcemy sprawdzić ważność, w razie zdarzenia – kraj, w którym zdarzenie miało miejsce i przepisujemy zabezpieczający ciąg znaków. Później klikamy „Dalej” i potwierdzamy poprawność danych, wybierając „Sprawdź”.

Strona wyświetliła odpowiedź na zapytanie, a w ramach niej poniższe informacje:

  • numer polisy,
  • markę i model  pojazdu,
  • nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym zostało zawarte ubezpieczenie,
  • adres zakładu ubezpieczeń.

Tym sposobem łatwo i szybko sprawdziliśmy, czy mamy do czynienia z pojazdem z ważną polisą OC. Sprawdzanie OC nie jest jednak jedyną możliwością serwisu UFG.  Jeśli chcecie wygodnie korzystać z wyżej przedstawionej funkcjonalności mobilnie, istnieje możliwość pobrania aplikacji o nazwie „Na wypadek”. Jest ona dostępna na Androida oraz na iOS i umożliwia sprawdzanie OC zawsze i wszędzie. Poza tym została wyposażona w szereg innych funkcji, takich jak sprawdzanie lokalizacji i udzielanie instrukcji w razie wypadku.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to jednak przede wszystkim instytucja zajmująca się wypłacaniem odszkodowań poszkodowanym przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców. Kontroluje on polisy właścicieli samochodów, nakładając kary na tych, którzy nie posiadają aktualnego OC. W samym 2017 roku do wszystkich zakładów ubezpieczeń zostało zgłoszonych niemal milion wniosków o odszkodowania ze zdarzeń drogowych, wiele z nich dotyczyło sytuacji, gdy kierowcy nie posiadali ważnego ubezpieczenia. Dlatego właśnie tak ważne jest sprawdzanie OC, które pozwoli uniknąć kar ze strony UFG, ale także zapewni wypłatę odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach i innych zdarzeniach z naszym udziałem.  

Sprawdzanie OC to nie wszystko. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umożliwia również sprawdzenie całej  dotychczasowej historii ubezpieczeń. Aby zdobyć informacje, których szukamy, najpierw musimy złożyć wniosek o założenie konta w UFG. W tym celu trzeba podać adres e-mail i wybrać jeden z dwóch rodzajów konta: dla osób fizycznych lub jednoosobowych działalności oraz firm. Kolejnym krokiem jest weryfikacja. Osoby fizyczne mogą tego dokonać jednym z trzech sposobów. Ten typ konta może zostać zweryfikowany przez przesłanie zdjęcia lub skanu dokumentu tożsamości – dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu. Drugi sposób to posiadanie profilu zaufanego na ePUAP. Trzecia metoda to kwalifikowany podpis elektroniczny. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych oraz firm mogą zweryfikować swoje konto dzięki skanowi dokumentów potwierdzających działalność bądź przez przedstawienie upoważnienia do reprezentowania firmy, które można pobrać w trakcie procesu rejestracyjnego. Dalej należy podać swoje dane w formularzu rejestracyjnym, uwierzytelnić konto zgodnie z wybraną wcześniej metodą i czekać na wiadomość e-mail, w której znajdować się będzie link aktywacyjny do serwisu umożliwającego sprawdzanie OC i nie tylko. Po dokonaniu tego kroku należy już tylko uzupełnić hasło i przejść do generowania informacji o historii ubezpieczenia. Informacje dotyczące ubezpieczenia są udostępniane bezpłatnie i niemal natychmiastowo po wysłaniu zapytania.

Wprowadzenie nowoczesnego systemu nie wykluczyło procedury z przesyłaniem danych w formie papierowej. Wnioski, których wzory dostępne są na portalu ufg.pl, można składać drogą pocztową lub osobiście w siedzibie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pamiętajmy, że sprawdzanie OC i posiadanie ważnej polisy jest ważne z wielu względów:

  • chroni przed karą ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego;
  • zapewnia, że w razie zdarzenia losowego lub wypadku, ewentualni poszkodowani otrzymają odszkodowanie,
  • umożliwia zachowanie ciągłości ubezpieczenia OC lub –
  • umożliwia wypowiedzenie umowy z zachowaniem terminu wypowiedzenia,
  • sprawdzanie OC jest także istotne gdy posiadamy samochód bez ważnego przeglądu technicznego lub nieużywany. Takie auto również powinno posiadać ważną polisę OC o ile jest zarejestrowane. 

Nie masz ważnej polisy OC lub Twoje ubezpieczenie dobiega końca? Kalkulator ubezpieczeń OC pomoże wybrać Ci najlepsze.