Kupując używany samochód należy zadbać o to, by cała procedura przebiegała zgodnie z prawem. Choć sami jesteśmy w stanie ocenić czystość intencji, nie zawsze mamy pewność co do sprzedawcy. Dlatego też ważnym elementem powinno być sprawdzanie auta po numerze VIN. To obok zawarcia umowy kupna-sprzedaży i przekazania niezbędnej dokumentacji, jeden z najważniejszych elementów całej procedury. Dlaczego?

Sprawdzanie auta po VIN – podstawowe informacje

Numer VIN to ciąg cyfr i liter, który ma za zadanie identyfikację danego pojazdu mechanicznego. W razie kradzieży samochodu – zarówno w Polsce jak i za granicą policja ustala z ofiarą numer VIN samochodu, dzięki któremu często udaje się namierzyć złodzieja. Numer VIN może nas więc ustrzec przed kupnem używanego auta z wątpliwą przeszłością. Jeżeli sprzedawca nie chce nam go podać, może wzbudzić to podejrzenia – lepiej od razu zrezygnować z transakcji. 

Czym dokładnie jest numer VIN? Jest to skrót od Vehicle Identification Number (numer identyfikacyjny pojazdu), stanowi on ciąg cyfr i liter służący do identyfikacji konkretnego egzemplarza pojazdu. Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym jest konieczny, dlatego nie dajcie się nabrać sprzedającemu, że go nie zna. Sprawdzanie auta po VIN pozwala zauważyć, że numer składa się z trzech części. 

Każdy samochód posiada swój własny numer VIN, przy czym pierwsze trzy symbole to tzw. WMI, czyli międzynarodowy kod producenta. Oznaczenie takie stosuje się zgodnie ze standardami  ISO 3779 praktykowanymi w Unii Europejskiej. 

Z pierwszych liter dowiemy się, która marka oraz w jakim kraju wyprodukowała dany pojazd. Informacje takie bywają interesujące przede wszystkim dla miłośników motoryzacji. Ciekawostką jest bowiem, że znane marki samochodów posiadają fabryki niemal na całym świecie. Jeśli więc koneser poszukuje np. japońskiej Toyoty, musi liczyć się z faktem, że jego samochód został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii lub w Turcji. Takie właśnie informacje uzyskasz decydując się na sprawdzanie auta po VIN.   

Następnych sześć cyfr to VDS (cyfry 4-9), który określa główne cechy pojazdu, np. rodzaj nadwozia. Kolejność informacji, na jakich uzyskanie pozwala sprawdzenie auta po VIN, jest ustanawiana przez producenta pojazdu. W przypadku Ameryki Południowej dziewiąty symbol oznacza cyfrę kontrolną. Oto, czego możesz się dowiedzieć sprawdzając numer VIN w części VDS:

  • konstrukcja samochodu,
  • rodzaj nadwozia,
  • rodzaj silnika,
  • układ przeniesienia napędu. 

Ostatnim członem jest VIS (10-17), na który składa się osiem znaków, z czego ostatnie cztery powinny być cyframi. VIS zawiera informacje o miejscu i dacie wyprodukowania danego samochodu. W jego skład wchodzi też numer seryjny auta. Zanim zaczniesz sprawdzanie auta po VIN musisz wiedzieć, że w numerze VIN można używać tylko cyfr arabskich oraz następujących wielkich liter alfabetu łacińskiego: A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M, N, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z. Nie powinno się używać liter: I,O,Q.

Niektórzy producenci mogą stosować tzw. rozdzielacze (obwódki, symbole, znaki) do oddzielania na tabliczkach poszczególnych członów VIN. Nie mogą to być jednak znaki stosowane w VIN lub je przypominające, tak by sprawdzanie auta po VIN nie budziło wątpliwości. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu VIN musi być zapisany jednym ciągiem, bez rozdzielaczy.

Wracając jednak do cyfr, które rozszyfrowujesz podczas sprawdzania kodu VIN:

  • 5,6,7 cyfra (nie licząc liter na początku) zwykle oznacza kodowany rok produkcji;
  • kolejne cyfry wskazują na zakład montujący samochód, przy czym wyjątkiem jest marka Forda;
  • cyfry 10, 11, 12,13,14,15,16,17 oznaczają numer fabryczny auta. 

Nawiązując do numeru fabrycznego samochodu, czyli ostatnich symboli, jakie zawiera kod VIN samochodu, jest to unikalny numer danego pojazdu. Na jego podstawie uznaje się m.in. reklamację auta kupionego w salonie. 

Gdzie znaleźć numer VIN samochodu?

Sprawdzanie auta po VIN jest możliwe, gdy wiemy gdzie go znaleźć. Numer VIN przede wszystkim zapisany jest zawsze w dowodzie rejestracyjnym. Gdy sprzedawca deklaruje, że nie ma przy sobie tego dokumentu z jednej strony może budzić to podejrzenia, z drugiej wcale nie wyklucza, że sprawdzanie auta po VIN będzie możliwe.  Numer identyfikacyjny znajduje się także w samochodzie – wystarczy znać odpowiednie miejsce. 

Często tabliczkę z numerem VIN można znaleźć w komorze silnikowej, ale nie tylko. Inne miejsca, w których umieszcza się numer identyfikacyjny, to m.in. podłoga w kabinie, podłoga w bagażniku, lewa strona deski rozdzielczej. Najlepiej przed rozpoczęciem poszukiwań sprawdzić za pośrednictwem Internetu, gdzie w danym modelu tabliczka powinna się znajdować – na przykład poprzez frazę: „sprawdzanie auta po VIN – Fiat Bravo”.

Jeśli w samochodzie nie ma numeru VIN, jest on nieczytelny lub nie zgadza się z tym wpisanym do dokumentacji pojazdu, najbezpieczniej będzie odpuścić sobie zakup. Możliwe, że jest to pojazd kradziony lub powypadkowy i złożony z części z innych aut.

Sprawdzanie auta po VIN za darmo

Sprawdzanie auta po VIN nie musi kończyć się jedynie na utwierdzeniu się, że jest on poprawny. Można za jego pomocą poznać także historię pojazdu? Sprawdzanie auta po VIN możemy zacząć od ogólnodostępnej i darmowej bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, gdzie znajdują się szczegółowe opisy, jak dokonać procesu oraz wszelkie niezbędne informacje, istotne z punktu widzenia zarówno sprzedawcy, jak i kupującego samochód. 

Sprawdzanie auta po VIN za darmo możliwe jest pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Po wpisaniu w wyszukiwarkę numeru VIN wyświetlą nam się m.in. dane techniczne, informacje o tym, czy pojazd nie widnieje w ewidencji aut skradzionych, daty rejestracji i badań technicznych, zmiany właścicieli, ważność polisy OC. Od zeszłego roku podczas badań zapisywany jest ponadto przebieg samochodów.

Warto sprawdzić dokładnie VIN auta pod kątem obowiązkowych przeglądów. Jeśli luki czasowe są zbyt długie, może to wskazywać na to, że auto stało nieużywane lub przechodziło duże naprawy uniemożliwiające wybranie się do stacji kontroli. Brak informacji o aktualnej polisie może świadczyć o tym, że auto nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Sprawdzanie auta po VIN z Niemiec i innych krajów

Jeżeli samochód pochodzi z importu i nie był zarejestrowany w Polsce, możemy skorzystać z jednej ze stron pozwalających na sprawdzenie auta po VIN za darmo, czyli korzystając z bezpłatnych aplikacji na stronach internetowych. W ten sposób uzyskamy podstawowe informacje o samochodzie, silniku, roku produkcji, rodzaju nadwozia.

Na rynku są firmy, które sporządzają raporty związane z VIN w oparciu zarówno o polskie, jak i zagraniczne bazy danych. Tego typu usługa kosztuje kilkadziesiąt złotych, a czasami ponad 100 złotych. W raporcie znajdziemy informacje z centralnych ewidencji pojazdów, autoryzowanych stacji obsługi, a także dowiemy się, czy dany egzemplarz już wcześniej nie był wystawiony na sprzedaż za pośrednictwem Internetu. W ten sposób możemy sprawdzić przebieg, historię przeglądów i akcji serwisowych bądź obejrzeć starsze aukcje ze zdjęciami.

Musimy mieć na uwadze, że przy zakupie auta z drugiej ręki nie powinniśmy polegać tylko na numerze VIN. Nieuczciwi sprzedawcy stosują różnorakie metody służące zatajeniu przeszłości samochodów. Dublują numery VIN, fałszują dokumenty i książki serwisowe. Jednak nieprawidłowości związane z VIN to pierwsza oznaka tego, że danemu sprzedawcy lepiej nie ufać.