Jeszcze do niedawna handel punktami karnymi kwitł w Internecie. Można było sprzedać właściwie każdą sumę. Powoli ten proceder przestaje się jednak opłacać.

Cena za 1-5 punktów karnych wynosiła około 100 zł. W ogłoszeniu nierzadko znajdował się także opis „potencjalnego” kierowcy, który miał rzekomo prowadzić pojazd i być wskazany przez właściciela auta. Pozbywanie się w ten sposób punktów karnych było najlepszym do niedawna sposobem na uniknięcie utraty prawa jazda. Sytuacja się zmieniła, kiedy fotoradary przejęła Inspekcja Transportu Drogowego.

Proceder sprzedaży punktów karnych był opłacalny, kiedy zdjęciami z fotoradarów zarządzała policja. Kierowca,tak jak teraz, mógł przyjąć mandat oraz punkty karne lub zrzucić odpowiedzialność na inną osobę. Po przejęciu czynności przez ITD kierowca może bez problemu oświadczyć, że nie potrafi wskazać osoby, która prowadziła pojazd podczas popełnienia wykroczenia. W takim przypadku ukarany zapłaci więcej, ale nie otrzyma punktów karnych.

Takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne i dlatego handel punktami przestaje być korzystny dla kierowców. Policja jednak przestrzega: osoby poświadczające nieprawdę popełniają przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.