Škoda już 1 września zaprezentuje swojego pierwszego, dużego SUV-a o nazwie Kodiaq. Auto ma mieć siedmioosobową kabinę i będzie najnowocześniejszym, a zarazem najbardziej wszechstronnym modelem producenta.

Bazująca na rozwiązaniach technicznych znanych z Volkswagena Tiguana (m. in. płyta podłogowa, układ napędowy, zawieszenie) nowa Škoda o nazwie Kodiaq ma oferować coś, czego jeszcze w gamie czeskiego producenta nie było. To siedmioosobowy SUV klasy średniej, który stawi czoła takim rywalom jak Mitsubishi Outlander, Nissan X-Trail czy Honda CR-V. Samochód będzie miał przestronne wnętrze i olbrzymi bagażnik.

Producent obecnie przygotowuje nas do premiery, podsyłając co jakiś czas pakiety zdjęć Kodiaqa. Łącznie z tymi, które przeciekły do Sieci, wiemy już w zasadzie wszystko na temat jego wyglądu. Sylwetka przypomina koncepcyjne auto VisionS. Nadwozie mierzy 4,7 m długości, ma trzy rzędy siedzeń i bagażnik o pojemności minimum 720 litrów. Takiego nie ma żaden z konkurentów, ani też żadna inna Škoda. A przecież modele tej marki wręcz słyną z przepastnych bagażników. Maksymalna objętość przestrzeni ładunkowej po złożeniu oparć kanapy to aż 2065 litrów.

W Kodiaqu pojawią się nowe systemy bezpieczeństwa i komunikacji. Nowy będzie zestaw multimedialny z dotykowymi przyciskami, natomiast w trudnych sytuacjach użytkownik uzyska pomoc dzięki usłudze Care Connect. Będzie się łączył z centrum informacyjnym, które udzieli mu wskazówek dotyczących obsługi samochodu czy sytuacji drogowej.

Kodiaq będzie oferowany wyłącznie z czterocylindrowymi silnikami turbodoładowanymi, niezależnie od rodzaju paliwa. Mocniejsze wersje otrzymają napęd na cztery koła oraz automatyczne skrzynie biegów. Na chwilę obecną przewiduje się, że największą mocą będzie dysponował diesel 2.0 TDI generujący 190 KM. Najsłabsza będzie jednostka benzynowa 1.4 TSI o mocy 125 KM.

Premierę przewidziano na dzień 1 września w Berlinie, a odliczanie trwa na poniższym kanale Youtube. Tam też będziecie mogli zobaczyć samochód na żywo.