Co prawda rekord dotyczy modelu Citigo CNG zasilanego gazem ziemnym, ale wynik i tak robi wrażenie. Tym bardziej że osiągnięto średnie zużycie paliwa niższe od deklarowanego przez producenta.

Według Škody średnie zużycie paliwa w modeluCitigo CNG wynosi 2,9 kg na 100 km dla cyklu łączonego wg NEFZ. Mistrzowi oszczędnej jazdy, Gerhardowi Plattnerowi, udało się jednak osiągnąć jeszcze niższy wynik na trasie pomiędzy Wenecją we Włoszech a Sztokholmem w Szwecji. W samochodzie Austriaka średnie zużycie gazu wyniosło 2,39 kg na 100 km!

Podróż przez dziewięć krajów Europy trwała 5 dni. Absolutny rekord udało się uzyskać na ostatnim z etapów: na 515-kilometrowym odcinku Gerhard Plattner osiągnął średnie spalanie na poziomie 2,04 kg na 100 km. Austriak bardzo chwalił sobie swój samochód: „Prawdziwie wszechstronne auto na długie trasy, które mnie nigdy nie zawiodło i którym można zdumiewająco komfortowo podróżować”.

Podróż z Włoch przez Austrię, Czechy, Węgry, Słowację, Polskę, Niemcy i Danię do Szwecji wcale nie należała do najłatwiejszych. Škoda Citigo i jej kierowca musieli zmagać się zarówno z upałami we Włoszech, jak i ulewami w Austrii. Droga nie zawsze wiodła przez autostrady. Gerhard Plattner wyznaczył sobie budżet na paliwo w wysokości 100 euro. Z tej kwoty na końcu podróży zostało mu jeszcze 18 euro i 76 centów. A jakie są Wasze rekordy w zużyciu paliwa?