Fot. mygorzow.pl

Od jakiegoś czasu w naszym kraju kultura kierowców na drodze zaczyna się znacząco poprawiać. Co zrobić, aby była ona jeszcze większa? Poznajcie siedem zasad kulturalnej jazdy, które każdy kierowca powinien sobie przyswoić.

1. Przestrzegaj przepisów

Nie chodzi tylko o stosowanie się do ograniczeń prędkości, ale o unikanie jazdy po wysepkach, liniach ciągłych czy wykonywanie niedozwolonych manewrów. Kierowca, który chcąc ominąć korek, nie zwraca uwagi na znaki poziome na jezdni, z pewnością nie jest idolem innych, którzy stosują się do przepisów.

2. Umożliwiaj innym zmianę pasa

Z jednej strony to dość oczywista zasada, która powinna obowiązywać niemal zawsze, jednak praktyka bywa nieco inna. Bardzo często auto chcące zmienić pas, pomimo włączonego kierunkowskazu, jest traktowane przez innych jako intruz chcący zająć ich pas.

3. Jazda na suwak

Warto przestrzegać tzw. zasady zamka błyskawicznego, w momencie gdy jeden z pasów się kończy. Wpuszczenie jednego auta przed siebie pozwoli upłynnić ruch.

4. Sygnalizuj manewry

Kolejna zasada, która na pozór wydaje się banalna i oczywista. Niestety, wielu kierowców nie zawraca sobie w ogóle głowy czymś takim jak włączanie kierunkowskazów. Nie muszę chyba tłumaczyć, że dzięki jednemu ruchowi ręki przy kierownicy zwiększamy swoje bezpieczeństwo, ostrzegając innych przed każdym zamiarem zmiany pasa czy skrętem.

5. Zachowaj bezpieczny odstęp

Popularne „siedzenie na ogonie” bardzo często jest odbierane jako przejaw agresji. Pomijam już fakt, że zachowanie bezpiecznego odstępu pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji w momencie gwałtownego hamowania.

6. Sprawne ruszanie spod świateł

Rzecz oczywista, ale z obserwacji polskich dróg wynika, że trudna do opanowania. Dynamiczne ruszenie w momencie zapalenia się zielonego światła upłynnia ruch i rozładowuje korek.

7. Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

Jeśli pada deszcz, a ulice pełne są kałuż, staraj się zwracać uwagę na to, czy jadąc, nie ochlapiesz pieszych. Podobnie rzecz się ma w przypadku drogi nieutwardzonej, na której zalega żwir czy drobne kamienie. Pamiętaj, że szybka jazda po takiej nawierzchni często powoduje wyrzucanie z dużą siłą spod kół m.in. drobnych kamieni.

Jakie jeszcze według Was zachowania czy zasady należałoby wprowadzić, aby ruch na naszych drogach odbywał się w sposób kulturalny?