Foto: Nicoloro Giuseppe / flicr.com (na lic. CC)

Sergio Marchionne objął stanowisko szefa marki Ferrari. Obecnie przewodzi już grupie Fiat Chrysler Automobiles oraz CNH Industrial.

Szef Fiata przejął stery w Ferrari po tym, jak Amedeo Felisa przeszedł na emeryturę z dożywotnim mandatem oraz funkcją doradcy technicznego. Felista piastował stanowisko szefa Ferrari przez 8 lat, choć pracował w firmie produkującej supersamochody od 26 lat. Teraz jego miejsce zajął Marchionne, szef Fiata-Chryslera i CNH Industrial produkującej maszyny rolnicze, m. in. traktory Case, New Holland i Steyr.

Marchionne zapowiedział, że choć Ferrari cały czas rośnie – 15-procentowy wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku – to ma zamiar jeszcze bardziej poprawić sprzedaż samochodów. Wzrosnąć mają również zyski ze sprzedaży luksusowych akcesoriów sygnowanych logo Ferrari. Ważnym zadaniem, jakie wziął na siebie na barki jest także poprawienie wyników na torach Formuły 1 stajni Scuderia Ferrari.

Warto przypomnieć, że Ferrari 4 miesiące temu stało się w pewnym sensie niezależną od Fiata firmą. Włoska marka sportowych samochodów pozostała w rękach udziałowców, ale jednocześnie została odseparowana od koncernu FCA. Sprzedaż 80% udziałów w Ferrari miało na celu pomóc włosko-amerykańskiemu koncernowi wydostać się z kłopotów finansowych. Mimo wszystko szefem Ferrari został teraz szef Fiata, a zatem ma on kontrolę nad obiema firmami.