Podczas trwającego od 8 do 11 maja zlotu GTI Treffen w austriackim Wörthersee Seat zaprezentował wyścigową wersję Leona III generacji – model Cup Racer. Na torach auto będzie można podziwiać już od sezonu 2014.

Wersja CupRacer powstała na bazie 5-drzwiowej odmiany Leona. Stylizacja jest bardzo agresywna; w zaprezentowanym modelu dominuje szary lakier z pomarańczowymi akcentami. Całość dopełniają 18-calowe obręcze kół oraz dosyć pokaźnych rozmiarów spojler na tylnej klapie bagażnika.

We wnętrzu zostały tylko niezbędne elementy, takie jak wyścigowy fotel kubełkowy wyposażony w system HANS, wielofunkcyjna kierownica oraz wyświetlacz TFT, który zastępuje właściwie wszystkie oryginalne zegary w desce rozdzielczej.

Pod maskę Leona CupRacer trafił 2-litrowy motor TSI o mocy 330 KM i momencie obrotowym 350 Nm. Standardowo z silnikiem współpracuje 6-stopniowa dwusprzęgłowa skrzynia biegów DSG. W opcji może być ona zastąpiona skrzynią sekwencyjną. Odpowiednią trakcję na przedniej osi pomaga utrzymać mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Seat Leon CupRacer dostępny jest od 70 tys. euro (bez podatku VAT). Pierwsze egzemplarze trafią do klientów jeszcze w drugiej połowie 2013 roku, aby zespoły mogły przygotować auto do startów w sezonie 2014. Seat zapewnia, że samochód będzie występował także w specyfikacji WTCC, gdzie pod maskę trafi silnik 1,6 l.

Jaki jest Wasz ulubiony sportowy Seat?