Brzmi to nierealnie, ale nad takim rozwiązaniem pracuje obecnie Goodyear. Szanse na to, że projekt zostanie sfinalizowany, są duże, ponieważ jest on finansowany m.in. przez The United States Department of Energy’s Office of Vehicle Technology oraz rząd Luksemburga.

Skąd w ogóle taki pomysł? Otóż utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach wydłuża ich żywotność, zwiększa komfort jazdy, wpływa na bezpieczeństwo i zużycie paliwa. Niestety, wielu kierujących nie przywiązuje do tego wagi i nie sprawdza regularnie ciśnienia w oponach pojazdu.

Na ratunek ma przyjść system tworzony przez firmę Goodyear, a nosi on nazwę AMT – Air Maintenance Technology. Będzie on stale monitorował ciśnienie w oponach i zadba o to, aby było ono cały czas utrzymywane na odpowiednim poziomie, zalecanym przez producenta. Wszystkie elementy systemu, wraz z miniaturową pompką, zostaną umieszczone w oponie, a AMT zasili energia wytwarzana podczas obrotu koła – zewnętrzne źródło zasilania nie będzie konieczne.

Zapowiada się obiecująco. Niestety, firma Goodyear nie podała jeszcze orientacyjnej daty, kiedy system AMT zostanie ukończony. Co sądzicie na temat AMT?