Ostatnio dużo mówi się o smogu, wywołanym m. in. przez samochody. Jednocześnie popularniejszy stał się temat aut zasilanych alternatywnie, w tym hybrydowych i elektrycznych. Sprawdźmy jak wygląda sytuacja w Europie i w Polsce.

W Europie wciąż udział samochodów z napędem alternatywnym – hybrydy i elektryczne – jest niewielki. W 2016 roku udział w sprzedaży wyniósł tylko 4,52%. W tym 2,75% stanowiły hybrydy, 0,6% auta elektryczne, natomiast 1,17% samochody wyposażone w fabryczną instalację LPG lub CNG, co również jest zaliczane do napędów alternatywnych. Tym samym łącznie tylko 3,35% stanowiły elektryki i hybrydy.

W samej Polsce udział ten był podobny. Sprzedano łącznie 16 281 takich aut osobowych z napędem alternatywnym, co stanowiło 4,05-procentowy udział w rynku. Był on większy niż na przykład w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, choć liczbowo w tych krajach sprzedano znacznie więcej takich pojazdów – odpowiednio 66 tys. i 87 tys.

Interesująco wygląda sytuacja na rynku norweskim, na którym sprzedano około 62 tys. takich samochodów, ale stanowiły one aż 40,19% rynku. Trzeba jednak pamiętać, że sprzedaż samochodów w Norwegii jest nieduża. W 2016 roku było to ledwie 154 tys. aut, podczas gdy w Polsce 416 tys. Natomiast wspomniane rynki niemiecki i brytyjski to odpowiednio 3,4 mln oraz 2,7 mln nowych samochodów.

Jakie modele aut hybrydowych sprzedają się w Polsce najlepiej? Oczywiście te, do których Polacy mają największe zaufanie. Są to głównie Toyoty i Lexusy. Pierwsze miejsce zajął hybrydowy Auris, drugie Toyota RAV4, a trzecie mały Yaris. Czwarte miejsce należało już do Lexusa i modelu NX. Dopiero na dziewiątej pozycji znalazł się samochód z innego koncernu – Kia Niro.

Nieco inaczej wygląda segment samochodów elektrycznych. Tu Toyota nie ma nic do zaoferowania, natomiast najwięcej modelu i3 sprzedało BMW. To tylko 91 sztuk, ale jest to najlepszy wynik. Drugie miejsce zajął Nissan z modelem Leaf (25 szt.), a trzecie Tesla Model S (20 szt.).