Według raportu opublikowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, SUV-y i samochody terenowe stanowią trzon wielu marek stając się najpopularniejszymi modelami wśród klientów.
Aż połowa marek spośród trzydziestu najpopularniejszych w Polsce może się poszczycić faktem, że ich najpopularniejszymi modelami są samochody terenowe oraz uterenowione, zwane crossoverami lub SUV-ami. oraz terenowe. Do grona tych marek zaliczają się zarówno producenci samochodów popularnych jak i luksusowych. Zwłaszcza koncerny z dalekiego wschodu od dawna oferujące crossovery najdłużej, sprzedają ich najwięcej. Dotyczy to zarówno Nissana, Mitsubishi, Subaru i Suzuki, których klienci najczęściej wyjeżdżają z salonu Qashqaiem, ASX-em, SX-4 S-Crossem i Foresterem jak i koreańskich Hyundaia i Kii, sprzedających najwięcej modeli ix35 oraz Sportage. Nie inaczej jest w klasie premium, gdzie największym popytem cieszy się u Lexusa model NX, a w Infiniti model QX70.

Również niektóre europejskie marki oferujące samochody premium sprzedają najwięcej SUV-ów. Zaliczają się do nich Volvo z bardzo popularnym modelem XC60, Audi z Q5, Porsche z Macanem czy BMW z X5. Oczywiście nie dziwi fakt, że Land Rover i Jeep sprzedają tylko samochody terenowe, ponieważ tylko takie oferują. Natomiast europejskim rodzynkiem sprzedającym najwięcej tego typu aut w klasie popularnej jest Dacia. Jej najpopularniejszym modelem jest crossover o nazwie Duster.