Korki, konieczność częstego zatrzymywania pojazdu, problemy z miejscem do parkowania, szkody parkingowe – jazda po mieście nie należy do łatwych, szczególnie w godzinach szczytu. Dlatego wybierając auta miejskie, warto postawić na taki pojazd, który w, choć minimalnym stopniu ułatwi jazdę. Jaki powinien być samochód, który sprawdzi się w mieście?

Jak wybrać samochód miejski?

Jazda w mieście to wyzwanie dla kierowców. Sygnalizatory świetlne, przejścia dla pieszych czy zatłoczone drogi powodują, że nawet przejechanie niewielkiego odcinka trasy wymagać może poświęcenia na to mnóstwa czasu. Pewnych problemów nie da się uniknąć, ale warto postawić na małe auta miejskie, które sprawią, że przemieszczanie się w takich warunkach nie będzie nastręczać tylu trudności.

Polskie miasta pod względem korków należą do światowej czołówki, ale niestety – w negatywnym tego słowa znaczeniu. W rankingu najbardziej zatłoczonych na świecie, który przygotowuje TomTom, pojawiło się 14 polskich aglomeracji. W pierwszej 50. rankingu znalazły się 3 najbardziej zatłoczone miasta w Polsce, czyli Łódź, Kraków i Poznań. Oto średni poziom zakorkowania na podstawie danych z 2017 i 2018 roku i pozycje zajęte przez polskie miasta w podsumowaniu krajowym i globalnym:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


 • Łódź – 44 proc., 1 miejsce w Polsce i 15 na świecie,
 • Kraków – 44 proc., 2 miejsce w Polsce i 26 na świecie,
 • Poznań – 39 proc., 3 miejsce w Polsce i 33 na świecie.

Co oznacza średni poziom zakorkowania? Jeśli wynosi on 44 proc., to wskazuje, że o tyle wydłuża się czas jazdy w stosunku do pory, kiedy możliwy jest swobodny przejazd.

Jakim autem najłatwiej można sobie poradzić w miejskich korkach? Najlepszym rozwiązaniem będzie mały samochód, ale wszystko zależy od tego, jak korzystasz z pojazdu. Załóżmy, że potrzebny jest on do realizacji codziennych obowiązków, jak robienie zakupów, jazda do pracy, zawiezienie dzieci do szkoły czy przedszkola. Oto na co warto zwrócić uwagę, wybierając mały samochód miejski:

 • Zużycie paliwa – producenci pojazdów zawsze podają przeciętne zużycie oddzielnie dla jazdy miejskiej i poza miastem. To oczywiście nie przypadek – ciągłe zatrzymywanie auta, zwalnianie i przyśpieszanie powodują, że spalanie jest zdecydowanie większe niż na trasie szybkiego ruchu, gdzie możesz utrzymywać stałą prędkość przez wiele kilometrów. Dlatego wybierając samochód, warto zdecydować się na ekonomiczne auto miejskie. Nie potrzebujesz do takiej jazdy auta sportowego z silnikiem o pojemności 3 l, gdyż jedynie narazi cię ono na wysoki koszt benzyny, a w mieście i tak nie skorzystasz z jego możliwości. Małe samochody miejskie mogą palić około 5 l na 100 km, a nawet mniej. Jeśli będziesz zwracać uwagę na spalanie, to pamiętaj, że producenci aut muszą testować je w warunkach laboratoryjnych. Np. temperatura w komorze badań musi wynosić od 20 do 30 stopni Celsjusza, odpowiednia musi być również wilgotność bezwzględna. Dlatego bierz pod uwagę zużycie paliwa wyliczone przez niezależnych testerów, a nie podane przez producenta pojazdu.
 • Pojemny bagażnik – to, że kupujesz samochód miejski, nie musi oznaczać, że auto będzie mieć jedynie niewielki bagażnik. Producenci stawiają na perfekcyjne wykorzystanie powierzchni. Nie spodziewaj się, że do takiego bagażnika schowasz kilka toreb podróżnych, ale bez większych problemów znajdziesz małe auta miejskie z bagażnikiem o pojemności powyżej 1000 l. To już wystarczy, żeby zrobić duże zakupy czy spakować rzeczy na dłuższą wycieczkę. Wybierając samochód, zwracaj uwagę nie tylko na pojemność bagażnika, ale również na jego kształt. Ważne są również wszelkie schowki, jakie mogą być w aucie i stanowić dodatkowe miejsce na rzeczy. Mogą się one znajdować pod dywanikami samochodowymi czy pod siedzeniami. Jeśli masz małe dziecko, to zwróć uwagę, czy w bagażniku lub w środku pojazdu zmieści się złożony wózek dziecięcy.
 • Wymiary – do samochodów miejskich zaliczamy auta klasy A i B. W przypadku klasy A długość nadwozia wynosi ok. 3,5 m, a klasy B ok. 3,7 m. Jakie znaczenie mają wymiary? Jeśli są one niewielkie, to docenisz je przy różnych okazjach. Problemem miast są m.in. zatłoczone parkingi przy blokach mieszkalnych. Mając mały pojazd, łatwiej znajdziesz miejsce, niż gdybyś jeździł SUV-em czy vanem. Niewielkich rozmiarów auto docenisz również, gdy będziesz chciał zaparkować w centrum czy w okolicach przedszkola czy szkoły.
 • Rodzaj skrzyni biegów – jazda w mieście wymaga ciągłej zmiany biegów, chyba że kupisz dobre, małe auto z automatem. Jeśli wybierzesz małe auto z automatyczną skrzynią biegów, to prawdopodobnie nie będziesz już chciał wracać do skrzyni manualnej. Brak konieczności operowania biegami i sprzęgłem zwiększy komfort jazdy i pozwoli ci skupić się na prowadzeniu pojazdu. W przypadku starszych aut możliwe, że automat będzie mieć zużycie paliwa nieco większe niż auto z manualną skrzynią, ale mimo wszystko warto. Różnicy w spalaniu nie ma już w przypadku nowych i kilkuletnich aut. Bez większych problemów znajdziesz stosunkowo tanie auto z automatem.
 • Kamera cofania i czujnik parkowania – to rozwiązania, które są dostępne nie tylko w nowych autach, ale również w starszych pojazdach. Wielu kierowców pokonuje rocznie nawet po kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, a kolizje zdarzają im się na parkingach, gdzie teoretycznie powinno być bezpieczniej. W praktyce jednak w takich miejscach bardzo łatwo o stłuczkę. Auto można uszkodzić, nie tylko uderzając w innych samochód, ale też np. w wysoki krawężnik. Mając kamerę cofania i czujnik parkowania, możesz uniknąć takich zdarzeń. Czy tanie auto miejskie może być wyposażone w takie rozwiązania? Owszem, na rynku dostępne są modele posiadające takie funkcje, ewentualnie możesz dodatkowo zainwestować we wdrożenie tych systemów w swoim pojeździe.
 • Awaryjność – dotyczy nie tylko auta miejskiego, ale również każdego innego. Zanim zdecydujesz się na pojazd, sprawdź, jak w testach i recenzjach wypada dany model. W niektórych autach często występują wady, które pojawiają się po pewnym okresie użytkowania samochodu, a ich naprawa wiąże się z wysokim kosztem. Wprawdzie nie ma gwarancji, że ta sama usterka wystąpi również w twoim pojeździe, ale mimo wszystko może to być argument w dyskusji o tym, jaki model pojazdu wybrać.
 • Bezpieczeństwo – pojazd może być wyposażony w wiele funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Jakich rozwiązań powinieneś szukać? Twoje małe bezpieczne auto może zapewniać liczne systemy, które sprawią, że ryzyko spowodowania wypadku znacząco zmaleje. Jednym z nich jest ABS, który zapobiega blokowaniu się kół auta podczas hamowania. Kolejny to ESP, który odpowiada za utrzymanie właściwego toru jazdy. Ciekawym rozwiązaniem jest TSR, który odczytuje znaki drogowe i ostrzega np., że na danym odcinku jest ograniczenie do konkretnej prędkości. Następny system odpowiada za wykrywanie samochodów w martwym polu lusterka. To tylko przykładowe rozwiązania, które mogą być zastosowane w pojeździe. Jeśli postawisz na auto z klasą, to zapewne będzie ono wyposażone w wiele takich systemów. Sprawdź również wyniki testów aut miejskich, tzn. testów zderzeniowych, np. Euro NCAP. Jaki powinien być bezpieczny pojazd? Musi on chronić pasażerów, a także minimalizować potencjalne obrażenia w przypadku kolizji z pieszym.
 • ISOFIX – masz małe dziecko? Warto, żeby auto było wyposażone w system Isofix, czyli system montowania fotelików na siedzeniach samochodowych. Składa się on z dwóch specjalnych uchwytów, a największym plusem tego rozwiązania jest to, że w ten sposób minimalizujesz ryzyko nieprawidłowego montażu fotelika samochodowego, co jest bardzo prawdopodobne w przypadku tradycyjnego zapięcia tego urządzenia. Od 2006 roku każdy nowy pojazd dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej musi być wyposażony w to rozwiązanie. Zamontowany przy pomocy Isofixa fotelik, w razie wypadku, nie będzie się przesuwać po kabinie samochodu, gdyż jest przytwierdzony do auta, a nie do fotela.

Auto hybrydowe idealne do miasta?

W Polsce stale rośnie liczba aut hybrydowych, tzn. wyposażonych w silnik spalinowy i jeden lub więcej silników elektrycznych. Hybryda to ekonomiczny samochód miejski, który znakomicie nadaje się do jazdy w takich warunkach. Wtedy, kiedy spalanie jest najwyższe, czyli podczas hamowania i ruszania, zadanie silnika spalinowego przejmuje silnik elektryczny. Następuje odzyskanie energii z hamowania, a oba silniki współpracują ze sobą tak, aby zapewnić maksymalną wydajność. Auta hybrydowe są ekologiczne, ale ich posiadanie nie wiąże się wyłącznie z plusami. Przede wszystkim zakup takiego samochodu to wysoki wydatek – jest to pojazd przeznaczony dla zamożniejszych klientów. Wraz z upływem czasu samochodów hybrydowych będzie na rynku coraz więcej. Rząd podejmuje kolejne kroki, które mają zwiększać ich popularność. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje niższa stawka akcyzy na auta hybrydowe.

Wybór auta miejskiego wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii. Duże znaczenie ma m.in. to, jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup pojazdu. Teoretycznie im starszy samochód, tym większe ryzyko wad ukrytych i tego, że auto może być po poważnym wypadku. Zanim się na nie zdecydujesz, koniecznie sprawdź, jaka jest historia pojazdu. Taka weryfikacja dotyczy jednak wszystkich aut, poza tymi kupionymi w salonie. Plusem małego auta jest również to, że cena ubezpieczenia OC w jego przypadku powinna być niższa niż np. ochrona SUV-a z dużym silnikiem.