Kamera cofania

Producenci aut wprowadzają do swoich nowych modeli udogodnienia i rozwiązania zwiększające komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przyjrzyjmy się bliżej kilku zastosowaniom kamer samochodowych, które w wielu przypadkach ułatwiają zadanie kierowcy nie tylko podczas parkowania tyłem pod centrum handlowym.

Najbardziej popularnymi oczami auta są kamery cofania, które najczęściej montowane są w okolicach tylnego zderzaka lub tablicy rejestracyjnej. Co ciekawe, można je spotkać nie tylko w samochodach o sporych gabarytach, ale także w małych autach miejskich.

Producenci luksusowych samochodów nie ograniczają się wyłącznie do obiektywów monitorujących przestrzeń za autem. Kamery montowane pod klamkami drzwi oraz w okolicach nadkoli pozwalają śledzić na ekranie LCD niemal całe otoczenie auta. Elektroniczne oczy monitorujące każde z czterech kół Range Rovera sprawiają, że jazda w terenie jest o wiele bezpieczniejsza. BMW z kolei oferuje w swoich samochodach funkcję Top View. Dzięki kamerom zamontowanym pod klamkami oraz z wykorzystaniem kamery cofania udało się uzyskać widok z góry pojazdu, który pozwala pewniej poczuć się kierowcy parkującemu swoją nową „siódemkę”.

Kolejnym gadżetem, dostępnym tylko w najbardziej luksusowych samochodach, są kamery termowizyjne. Ich możliwości w przypadku wykrywania poruszających się po nieoświetlonych drogach osób lub zwierząt są nie do przecenienia.

Oprócz elektronicznych oczu, których zadaniem jest przekazywanie obrazu z różnych stron auta, uznanie kierowców zdobywają kamery wychwytujące znaki ograniczenia prędkości. To nowatorskie rozwiązanie wymaga jeszcze dopracowania, ponieważ wykrywa tylko znaki ograniczenia prędkości oraz te, które to ograniczenie odwołują. Na razie inżynierowie nie znaleźli jeszcze skutecznej metody pozwalającej uchwycić skrzyżowania, które odwołują znaki ograniczenia prędkości postawione przed nimi.

Wszystkie wyżej wymienione udogodnienia wprowadzono po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Jak myślicie: w jakim jeszcze miejscu w aucie można by zamontować dodatkową kamerę, która miałaby praktyczne zastosowanie?