Brytyjski portal konsumencki „What Car?” przygotował zestawienie najbardziej ekonomicznych samochodów kompaktowych jakie obecnie można kupić na rynku.

Chodzi o te modele, które zużywają najmniej paliwa w rzeczywistych warunkach testowych prowadzonych przez redakcję. Przy okazji pokazano, że jeżeli chodzi o zużycie paliwa i tym samym emisję CO2, diesle są wciąż niedoścignione. Zwycięzcą zestawienia jest samochód z takim właśnie silnikiem – Opel Astra 1.6 CDTi zużywający 5,0 l/100 km. O setki wyższe spalanie miał Seat Leon 1.6 TDI.

Najlepszy samochód hybrydowy to Toyota Prius, potrzebująca już znacznie więcej, bo 5,6 l benzyny na każde 100 km. Jej konkurent Hyundai Ioniq, również z napędem hybrydowym jest mniej ekonomiczny – 6,0 l/100 km. W pierwszej ósemce zestawienia były tylko hybrydy i diesle. Ciekawostką jest fakt, że Infiniti Q30 należący do segmentu premium zużył mniej paliwa niż wyposażone w ten sam silniki Renault Megane. Wyjątkowo oszczędny okazał się tez inny przedstawiciel wyższej klasy – Audi A3 z dużym silnikiem 2.0 TDI.