Ferrari Enzo, Bugatti Veyron, Mercedes SLS – kto nie chciałby mieć tak egzotycznego i bogatego garażu. Jak się okazuje, aby stać się właścicielem równie ekscytujących aut, wcale nie trzeba być sułtanem Brunei lub posiadać olbrzymią ilość złóż ropy. Co więc należy zrobić, aby choć w niewielkim stopniu spełnić swoje motoryzacyjne marzenia?

Miniaturowe modele samochodów co prawda nie zastąpią prawdziwego auta, ale posiadanie pokaźnej kolekcji takich małych samochodzików potrafi poprawić humor prawdziwemu fanowi motoryzacji.

Kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu wśród zabawek, którymi bawili się mali chłopcy, królowały metalowe bądź plastikowe resoraki. Współczesne modele nie mają za wiele wspólnego z tymi małymi, pancernymi autami.

Podczas tworzenia auta w miniaturze nacisk kładziony jest na dokładność odwzorowania poszczególnych elementów. Obecnie najbardziej popularne skale modeli to 1:18 oraz 1:43. Bardzo często oprócz nadwozia oraz wnętrza identycznego z tradycyjnym oryginałem modeliki mają wiele ruchomych elementów. Kręcące się i skrętne koła, otwierane drzwi czy otwierana klapa silnika, pod którą widnieje dokładnie odwzorowana jednostka napędowa, nie są rzadkością.

Oczywiście dbałość o szczegóły odbija się na cenie takiego miniaturowego auta. Może się ona wahać od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Takie nazwy, jak: Kyosho, AutoArt, BBR, CMC czy HotWheels, zwykłemu śmiertelnikowi zapewne niewiele mówią, jednak u prawdziwych kolekcjonerów wywołują szybsze bicie serca.

Na koniec ciekawostka. Jeśli ktoś sądzi, że miniaturowy model jest stworzony tylko dla osób, których nie stać na prawdziwy samochód, powinien poznać niejakiego Roberta Wilhelma Gülpena.

Szacowana wartość stworzonego przez tego monachijczyka modelu Lamborghini Aventadora w skali 1:8 wynosi około 3,5 mln euro. Mniej więcej tyle kosztują cztery Aventadory. Co aż tak bardzo winduje cenę tego modeliku? Włókno węglowe, kamienie szlachetne oraz złoto użyte do wykonania tego małego auta.

Niezmiernie nas ciekawi, czy Wy, drodzy Czytelnicy, macie jakąś kolekcję modelików. Jeśli tak, to podzielcie się nazwami modeli, jakie goszczą na Waszych półkach.