1 listopada jest dniem zadumy, refleksji i wspomnień dotyczących bliskich osób, których już z nami nie ma. Oznacza także wzmożony ruch na drogach nie tylko w pobliżu cmentarzy. O czym warto pamiętać, jadąc odwiedzić groby w tym dniu?

Wzmożony ruch oraz zakorkowane trasy wylotowe z większych miast co roku są zmorą kierowców zarówno kilka dni przed, jak i w dniu Wszystkich Świętych. Jeśli cmentarz, na który planujemy się wybrać, dzieli kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów od miejsca naszego zamieszkania, warto wyruszyć nieco wcześniej z domu, aby dotrzeć do celu o odpowiedniej godzinie.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Zanim zasiądziemy za kierownicą, należy również sprawdzić, czy ulica prowadząca do cmentarza w dniu Wszystkich Świętych nie została zamknięta dla ruchu pojazdów. To bardzo częsta praktyka, szczególnie w większych miastach. Przygotujmy się także na to, że znalezienie wolnego miejsca parkingowego w okolicach cmentarza może graniczyć z cudem.

Dzień Wszystkich Świętych to nie tylko wzmożony ruch na ulicach oraz wokół cmentarzy. Pamiętajmy, że mamy jesień, a co za tym idzie – pogoda może być kapryśna. Pięknie wyglądające, złote liście rozwiane fantazyjnie po asfalcie mogą okazać się zdradliwe i śliskie. Gdy spotkanie rodzinne dobiegnie końca i powspominamy już bliskich, znów będziemy musieli zmierzyć się z zakorkowanymi drogami oraz gęsto rozsianymi patrolami policji biorącymi udział w akcji „Znicz”.

Święto sprzyja refleksji, ale za kierownicą samochodu trzeba być zawsze skoncentrowanym. To, czy bezpiecznie i – przede wszystkim – cało wrócimy do domu, zależy w głównej mierze od nas samych.