Zgodnie z dawną interpretacją przepisów, samochód zastępczy ubezpieczyciele przyznawali wyłącznie osobom, które prowadziły działalność gospodarczą. To zmieniło się wraz w uchwałą Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011, zgodnie z którą zwrot kosztów poniesionych na rzecz wynajmu auta zastępczego przysługuje również tym, którzy korzystają z wozu do celów prywatnych.

Skoro już wiemy, że z OC sprawcy przysługuje nam samochód zastępczy, należy też wiedzieć, na jaki okres możemy uzyskać taki pojazd. Z reguły przysługuje on wyłącznie na czas niezbędny, do wykonania naprawy naszego samochodu. Jeśli trwa ona dłużej niż wynika to z technologii, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajmu auta na pełny wykorzystany okres. Prawidłowość procesu technologicznego, a właściwie czas jego trwania może oszacować rzeczoznawca, którego wynajmie ubezpieczyciel, wątpiący w okres trwania usług warsztatu, naprawiającego uszkodzone auto. Dlatego należy dopilnować, by naprawa przebiegła sprawnie.

Warto też pamiętać, że auto zastępcze nie może być klasy wyższej niż nasz samochód. Dlatego, jeśli w wyniku poniesionych szkód nie możemy użytkować pojazdu np. segmentu B, przysługuje nam auto zastępcze z kategorii tej lub niższej.

Należy też wystrzegać się wypożyczalni ze stawkami, które przekraczają wartości średnich cen rynkowych. Wtedy ubezpieczyciel ma prawo nie zgodzić się na pokrycie kosztów wynajmu takiego pojazdu zastępczego.

Jeśli jesteśmy zmuszeni do wypożyczenia samochodu zastępczego, najlepiej zrobić to za pośrednictwem firmy ubezpieczeniowej. Wtedy załatwienie formalności i kwestii finansowych może nas w ogóle ominąć, co jest wyjątkowo dużym odciążeniem dla poszkodowanego, gdy głównym zmartwieniem jest naprawa uszkodzonego pojazdu lub poszukiwanie nowego samochodu.

Oczywiście, jeśli wiecie, że samochód zastępczy nie będzie Wam potrzebny, można w ogóle zrezygnować z jego wypożyczania. Jednak w większości przypadków warto skorzystać z tego przywileju. Daje on komfort, którego nie zapewni komunikacja miejska czy inne środki transportu.