Masz już dzieci albo się ich spodziewasz? Wkrótce mały samochód może się okazać dla twojej rodziny niewystarczający. Na weekendowy wyjazd nie spakujesz się już w jedną małą torbę. Jako rodzic potrzebujesz pojemnego auta, w którym zmieszczą się duże zakupy, ale przede wszystkim twoim najbliższym będzie w nim wygodnie. Jaki rodzinny samochód warto wybrać?

Auto rodzinne – jakie będzie odpowiednie?

Wybór auta dla kilkuosobowej rodziny wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii – w większości innych niż w przypadku pojazdu dla singla. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzinny samochód, zwróć uwagę na:

 • Typ pojazdu – z pewnością od razu na myśl przychodzi ci auto rodzinne typy kombi. Taki pojazd kojarzy się przede wszystkim z wydłużoną częścią przeznaczoną na bagaże. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy ci na pakownym aucie. W bagażniku umieścisz wózek, torby podróżne i wszystkie rzeczy, których potrzebujesz na wyjazd rodzinny. Możesz również zamontować bagażnik na dachu, w którym przewieziesz np. narty. Kombi to nie jedyny pojazd, który sprawdzi się w przypadku rodziny. Inne propozycje to minivan lub van. W pierwszym z wymienionych częstym rozwiązaniem są dodatkowe siedzenia ukryte w bagażniku, które możesz wyjąć w razie potrzeby. Van to już rozwiązanie dla dużej rodziny, która potrzebuje większej liczby miejsc siedzących i pojemnego bagażnika. Dobrym samochodem dla rodziny często jest sedan. To eleganckie auto z pojemnym bagażnikiem. Może być ono odpowiednim rozwiązaniem dla rodzin z dwójką dzieci. Wielu kierowców wybiera również SUV-y, czyli auta, które są połączeniem samochodów rodzinnych i terenowych. Takie auto zapewnia dużą przestrzeń pasażerom, a dodatkowo przewieziesz nim mnóstwo rzeczy.
 • Nowy czy używany – dla kupującego kluczowe znaczenie powinno mieć bezpieczeństwo jazdy samochodem, a szczególnie dotyczy to pojazdu, którym zamierzasz podróżować z rodziną. Idealnie byłoby kupić luksusowe auto rodzinne z salonu, wyposażone w nowoczesne technologie. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, to bierz pod uwagę wyłącznie pojazdy ze sprawdzonych źródeł. Warto postawić na auta kilkuletnie, które dotąd były zarejestrowane w Polsce. Wcześniejsza weryfikacja auta pozwoli ci uniknąć zakupu pojazdu po poważnym wypadku. Jeśli nie znasz się na samochodach, to szukaj auta w towarzystwie specjalisty. Być może dzięki temu unikniesz pojazdu, który przysporzy ci wielu problemów.
 • Sprawdzony silnik – najczęściej poszczególne modele samochodów dostępne są z różnymi silnikami. Zapoznaj się z opiniami dotyczącymi napędów, gdyż w wielu przypadkach okazuje się, że silnik po przejechaniu pojazdem np. 100 tys. km zaczyna sprawiać problemy i generuje coraz więcej kosztów. Rodzinne auto, które wciąż ulega awariom to problem, którego warto uniknąć.
 • Zużycie paliwa – z pewnością zależy ci na oszczędnym aucie rodzinnym, które nie będzie wymagało dużych wydatków na paliwo. Czy jednak można cieszyć się oszczędnym autem, a jednocześnie zapewnić sobie pojemny bagażnik i wygodę w środku? Jak najbardziej. Obecnie nawet duże samochody rodzinne mogą być oszczędne. Pamiętaj jednak o tym, że spalanie katalogowe, które podaje producent auta, najczęściej jest zaniżone w stosunku do rzeczywistego zużycia paliwa. Skąd te różnice? Otóż pomiary wykonywane są w warunkach laboratoryjnych, zgodnie z unijnymi przepisami. W pomieszczeniu temperatura musi wynosić od 20 do 30 stopni Celsjusza, odpowiednie musi być ciśnienie powietrza i wilgotność, a bak powinien być w 90 proc. wypełniony paliwem. To nie są warunki, w których przyjdzie ci na co dzień jeździć. Zatem nie bądź zaskoczony, jeśli w katalogu przeczytasz o spalaniu 5 l na 100 km w mieście, a okaże się, że jest to przy twojej jeździe 7 l.
 • Pojemny bagażnik – to, że wybierzesz auto danego typu, nie oznacza, że każdy model zapewni ci tak samo pojemny bagażnik. Jeśli zdecydujesz się na instalację gazową, to weź pod uwagę, że koło zapasowe, na miejscu którego zostanie ona zamontowana, może leżeć w bagażniku i zmniejszy tym samym dostępną powierzchnię. Bagażnik najlepiej ocenić naocznie. W minivanach jego pojemność może wynosić ponad 2000 l i jest wystarczająca dla pięcioosobowej rodziny. W takiej przestrzeni zmieścisz kilka toreb podróżnych i nie tylko, ale ważna jest również szerokość bagażnika czy jego kształt. Uwaga: jeśli masz małe dziecko, to koniecznie sprawdź, czy bez problemów włożysz do bagażnika złożony wózek. Nie zawsze tak będzie. Samochód rodzinny z dużym bagażnikiem to bardzo dobry pomysł, ale pamiętaj, żeby nie przesadzić. Nie warto płacić za auto, którego możliwości i tak nie wykorzystasz.
 • Pojemne, ale niezbyt duże – rodzinne samochody powinny być pojemne, ale nie zapominaj o wygodzie korzystania z nich. Parkowanie koło przedszkola czy szkoły nie jest łatwe. Wszystkim się spieszy, a miejsca jest niewiele. Podobne problemy masz, jeśli pracujesz w centrum miasta, gdzie liczy się dosłownie każdy centymetr powierzchni na parkingach. Zatem im mniejsze będzie twoje auto, tym łatwiej poradzisz sobie w takich miejscach.
 • Isofix – zgodnie z przepisami, dzieci do 150 cm wzrostu powinny jeździć w aucie w foteliku samochodowym lub w innym urządzeniu przytrzymującym. Warto, żeby pojazd, który kupujesz, był wyposażony w system Isofix. Składa się on z dwóch zaczepów przymocowanych do nadwozia, które znajdziesz między siedziskiem a oparciem. Od 2006 roku jest to obowiązkowy element wyposażenia nowych samochodów sprzedawanych w Unii Europejskiej. Największym plusem tego rozwiązania jest to, że bardzo łatwo zamontujesz dzięki niemu fotelik i przede wszystkim – bez ryzyka, że zrobisz to nieprawidłowo. Uwaga: nie wszystkie foteliki obsługują ten system.
 • Bezpieczeństwo – kiedy zaczniesz podróżować z rodziną, bezpieczeństwo zacznie mieć dla ciebie prawdopodobnie jeszcze większe znaczenie niż podczas wyjazdów w pojedynkę. Twój wygodny samochód rodzinny powinien być wyposażony we wszystkie niezbędne systemy, które ograniczą ryzyko w razie wypadku. Żeby ocenić auto pod tym kątem, możesz zapoznać się z testami zderzeniowymi Euro NCAP poszczególnych modeli pojazdów. To łatwy sposób na porównanie samochodów rodzinnych, gdyż wyniki wyrażone w procentach pokazują, jak dany model zapewnia ochronę dorosłemu, dziecku czy pieszemu.
 • Dodatkowe funkcjonalności – twój niezawodny samochód rodzinny może być również wyposażony w wiele rozwiązań, które docenisz na co dzień. Jednym z nich są liczne schowki, które mogą być ukryte pod fotelami, wycieraczkami i nie tylko. W zagłówkach przednich foteli mogą być zamontowane monitory, na których dziecko może oglądać bajkę w czasie dłuższej podróży. Ważnym elementem jest roleta na okno, która będzie chronić dziecko przed słońcem. Istotna jest odpowiednia tapicerka. Jako rodzic powinieneś się liczyć z tym, że twoje dziecko będzie ją brudzić. Polecamy tapicerkę materiałową lub alcantarę – taki wybór sprawi, że czyszczenie tej powierzchni nie będzie trudne i czasochłonne. Ważne, żeby w aucie rodzinnym poduszki powietrzne chroniły wszystkich pasażerów. Kolejnym ważnym rozwiązaniem w przypadku samochodów dla rodzin jest wielostrefowa klimatyzacja. Dzięki temu możesz dla każdego pasażera dopasować odpowiednią dla niego temperaturę. To szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które w pierwszych latach życia często zmagają się z chorobami dróg oddechowych spowodowanych m.in. nagłą zmianą temperatury w klimatyzowanych pomieszczeniach.
 • Jazda próbna – parametry, wyniki testów i wyposażenie to jedno, ale nie zapominaj o tym, że w aucie powinieneś się po prostu dobrze czuć. Wygodne prowadzenie i przestronność wnętrza to ważne czynniki, które wpływają na komfort jazdy. Bez względu na to, czy kupujesz nowe czy używane auto, poświęć jak najwięcej czasu na testowanie. Daj sobie możliwość wyboru. Nie nastawiaj się od razu na dany model, lecz w miarę możliwości porównaj, jak ci się będzie jechało kilkoma pojazdami. Testując auta wyposażone w nowinki techniczne, być może od razu się zauroczysz.

Jaki wybrać samochód rodzinny?

Wiesz już, na co warto zwrócić uwagę, wybierając pojazd. Zanim zdecydujesz się na duże auto rodzinne, udziel sobie jeszcze odpowiedzi na kilka pytań:

 • Ile osób będzie korzystać z auta? Jeśli jeździsz głównie z żoną i dwójką dzieci, to prawdopodobnie wystarczy samochód pięcioosobowy. Gdy raz na jakiś czas zabieracie ze sobą na wycieczkę dziadków, to warto postawić na minivana z siedzeniami ukrytymi w bagażniku. Decydując się na takie rozwiązanie, na co dzień będziesz mieć do dyspozycji pojemny bagażnik, a w razie potrzeby wygospodarujesz miejsca dla dodatkowych osób.
 • Jakiej potrzebujesz mocy silnika? Jeśli z pojazdu korzystasz przede wszystkim w mieście, to nie inwestuj w silnik o dużej mocy. Lepiej wybierz oszczędny samochód rodzinny, który nie będzie kosztowny w eksploatacji.
 • Na jak długo kupujesz auto? Jeśli to samochód na lata, to być może warto kupić nowy pojazd albo auto z wyprzedaży roczników. Dzięki temu zyskasz samochód na gwarancji, wyposażony w najnowsze rozwiązania techniczne, który przez długi czas nie powinien sprawiać ci problemów. Jeśli jednak zamierzasz kupić auto na kilka lat, to weź pod uwagę pojazdy 3–5-letnie. Takie samochody są zdecydowanie tańsze niż nowe, a możesz je nabyć w dobrym stanie, o ile nie były intensywnie eksploatowane.

Samochód rodzinny – nie zapominaj o ubezpieczeniu

Po zakupie samochodu musisz obowiązkowo zadbać o ubezpieczenie OC pojazdu. Dzięki temu unikniesz odpowiedzialności za szkody spowodowane tym pojazdem w ruchu drogowym. Nie zapominaj jednak, że możesz również skorzystać z dobrowolnych ubezpieczeń, dzięki którym uzyskasz pomoc w przypadku niektórych zdarzeń w podróży. Przydać ci się może m.in. ubezpieczenie assistance. Wyobraź sobie, że w drodze zabraknie ci paliwa bądź auto przestanie działać i nie będziecie mogli jechać dalej. Zdarzenie takie możesz zgłosić do ubezpieczyciela, dzięki czemu zostanie ci dostarczone paliwo, otrzymasz samochód zastępczy czy nocleg dla całej rodziny. Jednak aby zyskać takie wsparcie, musisz skorzystać z odpowiedniego wariantu ubezpieczenia. Kolejną polisą, którą warto posiadać, jest ubezpieczenie NNW. W tym przypadku zarówno ty, jak i twoi pasażerowie, możecie otrzymać odszkodowanie, jeśli w wyniku zdarzenia drogowego ktoś z was dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Źródła: 

https://infocar.net.pl/rodzaje-samochodow.html