fot. regiomoto.pl

We wtorek, 4 czerwca, rząd przyjął tzw. załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-15. To właśnie w nim Ministerstwo Transportu przygotowało listę dróg, które mają być oddane do użytku przed końcem 2020 roku.

Załącznik nr 5 jest uzupełnieniem programu na lata 2011-15. Dzięki nowej liście GDDKiA ma ogłosić 50 nowych przetargów na budowę dróg jeszcze przed końcem 2013 roku. Łączna wartość inwestycji przekroczy 35 mld zł. Pierwsze prace budowlane ruszą wiosną 2014 roku. Do końca 2020 roku ma zostać oddane do użytku ponad 700 km nowych dróg ekspresowych.

Wśród nich znajdują się m.in. drogi S3 od Sulechowa do Lubawki, S7 Miłomłyn–Olsztynek, obwodnica Radomia, S17 Zakręt–Kurów oraz obwodnica Lublina. Na drogę ekspresową S17 od Warszawy do Kurowa zostanie ogłoszonych siedem przetargów na poszczególne odcinki. Na wybudowanie zachodniej części obwodnicy Lublina (S19) zostanie ogłoszony jeden przetarg.

W przypadku trasy S17 przetargi będą ogłaszane w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że na realizację inwestycji zwycięzca będzie miał 36 miesięcy od momentu podpisania umowy. Jako że projekt obwodnicy Lublina jest już gotowy, wykonawca będzie miał 24 miesiące na realizację kontraktu.

Czy Waszym zdaniem faktycznie uda się wybudować te trasy w wyznaczonym terminie?