Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Co miesiąc informujemy o sytuacji na rynku nowych samochodów w Polsce. Tym razem jednak skupimy się na rynku pojazdów używanych w naszym kraju.

Statystyki przygotowała firma MotoRaporter, która działa w Polsce od maja (wcześniej funkcjonowała pod nazwą OK-Auto). Spółka wykonała zlecenia dla ponad tysiąca klientów zainteresowanych zakupem używanego samochodu. Cytowany niżej raport powstał na podstawie danych zebranych podczas tych interwencji.

Okazuje się, że jeśli Polacy decydują się na zakup samochodu używanego, to wybór pada najczęściej na Opla (11,33%). Drugie pod względem popularności na rynku wtórnym jest BMW (8,67%), a ostatnie miejsce na podium przypadło japońskim markom: Hondzie i Nissanowi (po 6%). Na czwartej pozycji znalazło się aż 5 marek z tym samym wynikiem 5,33%: Audi, Ford, Peugeot, Renault i Volvo.

Klienci zdecydowani na konkretną markę zwykle mają już upatrzony model. W przypadku Volvo największą popularnością cieszył się SUV XC90, w przypadku Forda – Mondeo. Fani Audi wybierali najczęściej model A4.

Największym zainteresowaniem cieszyły się auta młode i w średnim wieku (32% z rocznika 2011 i młodszego, 39% z przedziału 2006-2010), wyposażone w stosunkowo nieduże jednostki napędowe (54% z przedziału 1000-2000 cm).

Oczywiście nie jest tajemnicą, że większość samochodów używanych na polskim rynku pochodzi z importu – około 80% wszystkich ofert. Skąd dokładnie? Otóż najczęściej Polacy przywożą auta używane z Niemiec (38%), Belgii (12%) i Holandii (11%).

Niestety, polski rynek samochodów używanych to w dużej mierze loteria, ponieważ w aż 66% przypadków stan auta deklarowany w ogłoszeniu nie zgadza się ze stanem faktycznym. Aż 74% wystawianych na sprzedaż samochodów jest po wypadku, a 30% właścicieli sprzedawanych pojazdów nie zgadza się, żeby ekspert dokonał ich oględzin. Warto także zaznaczyć, że w przeprowadzonym badaniu jedynie 20% ofert pochodziło od osób prywatnych, a 80% to oferty komisów.