Po ośmiu zasadach związanych przede wszystkim z techniką jazdy, doszliśmy do momentu, w którym na warsztat bierzemy reguły związane z samą eksploatacją auta. Jak brzmi numer 9. z eko-dekalogu kierowcy? Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach i dbaj o sprawność pojazdu.

Dziewiąta zasada jest – jak widać – bardzo prosta i dosyć ogólna. Nie oznacza to jednak, że można ją lekceważyć.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Każdy producent zaleca dla wszystkich swoich modeli odpowiednie ciśnienie w ogumieniu w zależności od obciążenia pojazdu. Jest to parametr, który powinniśmy regulować przynajmniej przed każdym wybraniem się w trasę. Trudno bowiem zmieniać ciśnienie zawsze, gdy zabieramy komplet pasażerów. Jednak wyprawa w dłuższą drogę sprawia, że gra jest warta świeczki. Dlatego należy sprawdzić na tabliczce, która zazwyczaj umieszczona jest na drzwiach kierowcy lub na słupku B, jakie wartości zaleca producent w zależności od obciążenia poszczególnych osi. Jeśli nie wybieramy się w dalekie podróże, stosujmy regułę, że ciśnienie powinno się mierzyć przynajmniej raz na miesiąc.

Stopień sprężenia gazu w oponach ma wpływ na zużycie paliwa, ponieważ od niego zależą opory toczenia. Opona wypełniona za małą dawką powietrza będzie szerzej rozkładać się na jezdni i generować większą siłę wzdłuż osi pojazdu. Dodatkowo opona niedopompowana lub przepełniona gazem czyni auto mniej bezpiecznym. Ogumienie przy prawidłowym ciśnieniu odpowiednio amortyzuje nierówności i pracuje na zakrętach. Jeśli stopień sprężenia gazu w oponie jest zbyt niski, samochód będzie w niej miękko dryfować przy przeciążeniach bocznych. Ogumienie napompowane za mocno będzie z kolei sztywne i uczyni auto bardziej podatnym na utratę przyczepności.

Dbałość o sprawność pojazdu to także wymiana elementów eksploatacyjnych. Powinniśmy zadbać o filtr powietrza, który – jeżeli jest czysty – będzie gwarantem dobrej jakości i odpowiedniej ilości powietrza dostarczanego do komory spalania. Jeśli dopuścimy do przytkania tego elementu, możemy spodziewać się spadku mocy pojazdu i zwiększonego zużycia paliwa.

W trosce nie tylko o niskie zużycie paliwa, ale i własne bezpieczeństwo, powinniśmy zadbać o sprawność wszystkich podzespołów. Regularne dokonywanie przeglądów silnika, wymiana oleju po przebiegu nawet niższym niż zalecany, czy stosowanie dobrej jakości paliw – to wszystko przełoży się na spalanie na bardziej zadowalającym poziomie i uczyni auto niezawodnym.