Jak dowiadujemy się z portalu leasing.org.pl w Polsce leasing to coraz popularniejsza forma finansowania „zakupu” samochodów, która stale notuje wzrost. Jak wyglądał rynek w pierwszym półroczu 2015?

W tym roku klienci sfinansowali zakup samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony na łączną kwotę 8,77 mld złotych. To wzrost tej formy finansowania o 8% w stosunku do roku ubiegłego. Jednak aż o 15,4 % zwiększyła się liczba finansowanych przez leasing samochodów.

Eksperci rynkowi przewidują dalsze wzrosty, ponieważ na rynku znaczną przewagę zyskali przedsiębiorcy. To oni według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego stanowili w pierwszym półroczu aż 64% wszystkich klientów. Łącznie, ze wszystkich zarejestrowanych w tym roku pojazdów aż 43,4% zarejestrowały firmy leasingowe, a banki stanowią jedynie margines. Oznacza to, że już niemal połowa samochodów, która wyjechała w tym roku z salonów nie stanowi własności ich posiadaczy. Natomiast spośród samochodów zarejestrowanych tylko przez klientów instytucjonalnych, 67% stanowi własność firm leasingowych i zajmujących się podobnymi sposobami finansowania.