Według najnowszych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce nieustannie rośnie liczba samochodów bez ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Dane UFG wskazują, że po polskich drogach jeździ obecnie 200-250 tys. pojazdów bez zawartej umowy OC. Liczba ta wzrasta każdego roku. Co ciekawe, nie zmienia się jej stosunek do sumy wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Utrzymuje się on na poziomie 1 proc. Tym samym Polska plasuje się w okolicach połowy stawki niechlubnego rankingu szeregującego państwa pod względem procentu samochodów bez OC. Rekordziści sięgają poziomu 4 proc. Najmniejsze wartości natomiast to nawet 0,1 proc. w skali kraju.

Dla samych nieubezpieczających kierowców brak OC oznacza dotkliwe kary. Na właściciela samochodu nieubezpieczonego przez ponad 2 tygodnie nakłada się karę w wysokości 3360 zł.

Jeśli takie auto weźmie udział w kolizji lub wypadku, kwota należna poszkodowanemu zostanie pobrana z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to tak naprawdę, że nieubezpieczone samochody godzą w interesy całej społeczności kierowców, ponieważ wszyscy w swoich składkach dokładają się do tego typu odszkodowań. W ubiegłym roku nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków drogowych wyciągnęli niewidzialną ręką 73 mln zł z portfeli innych kierowców.

Więcej o ubezpieczeniach na axadirect.pl