Od 18 lat nie zarejestrowaliśmy w styczniu tylu samochodów używanych. W stosunku do poprzedniego roku wzrost wyniósł 18,5 proc. Niestety na nasze drogi dalej wjeżdżają auta mające znacznie więcej niż 10 lat.

Ostatni raz podobną chęć zakupów można było zauważyć właśnie 10 lat temu. Wówczas zarejestrowaliśmy zaledwie dwa egzemplarze mniej. Wynik 77 557 aut wskazuje, że przy obecnej dynamice rynku, pobicie psychologicznej granicy rejestracji miliona samochodów do końca roku jest możliwe.

Średni wiek samochodu wyniósł 11 lat i 5 miesięcy, co oznacza, że w ciągu ostatniego roku importowane samochody odmłodniały średnio o… miesiąc. Najwięcej zarejestrowanych aut zostało wyprodukowanych w 2007 roku (6829 egzemplarzy), później kolejno w latach 2006, 2008 i 2005.

Najczęściej decydujemy się na pojazdy marek niemieckich (Volkswagen, Opel, Audi), później preferujemy auta francuskie (Renault, Citroen, Peugeot) i japońskie (Toyota). Poza podium nie znalazły się samochody, których marki wywodzą się z USA (tutaj silny jest Ford).

Odwracamy się od silników Diesla.
O ile auta z takimi jednostkami jeszcze w 2011 roku odpowiadały za ponad 60 proc. rejestracji, tak w styczniu ten współczynnik wyniósł 42,6 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy był nieco niższy.

Najczęściej decydujemy się na pojazdy z silnikami o pojemności wynoszącej 1600 – 2000 cm3 (stanowią 42,8 proc. rejestracji). Wyjątkowo niechętnie (mniej niż 15 proc. wszystkich rejestracji) podchodzimy do większych jednostek. Wynika to oczywiście z wysokiej akcyzy na tego typu silniki. W tej materii – przynajmniej na chwilę obecną – nie należy spodziewać się zmian.