W 2017 roku kupiliśmy najwięcej samochodów w tym wieku. Z salonów wyjechało 483 195 nowych egzemplarzy. To o 66 970 aut więcej niż w zeszłym roku. Rekord został osiągnięty głównie dzięki zaangażowaniu klientów instytucjonalnych.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Polskie firmy odpowiadały za 69,6 proc. zakupów nowych pojazdów osobowych. To wpływa na strukturę modelową rynku. Ponad 60 tys. sprzedanych aut marki Skoda pozwoliło producentowi na zajęcie pierwszego miejsca. Tuż za nim, oddając w ręce klientów 50 715 aut, uplasowała się Toyota. Trzecie miejsce przypadło Volkswagenowi, który wręczył kluczyki 48 615 kierowcom. Na podium obyło się więc bez niespodzianek. Skoda jest liderem od kilkunastu miesięcy, a kluczową rolę odgrywają modele Fabia i Octavia.

Zaskoczeniem za to były wybory klientów indywidualnych, czyli zwykłego „Kowalskiego”. Tutaj zwyciężyła Toyota Yaris (6088 aut), wyprzedzając o 77 aut Skodę Fabię. Trzecie miejsce zajął Opel Astra z wynikiem 5299 wydanych kluczyków.

Warto zauważyć, że rosnacym zainteresowaniem cieszą się coraz droższe samochody. Segment premium stał się większy o 23,01 proc. niż w roku 2016! Liderem jest BMW (15 649 aut), za nim uplasował się Mercedes (14 805), a podium zamyka Audi (13 035 aut z czterema pierścieniami na masce). Warto zwrócić uwagę na rosnąca rolę Volvo, które jeszcze nie przekroczyło bariery 10 tys. rejestracji, jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że Szwedzi dokonają tego w nadchodzących 12 miesiącach.

A jakie są prognozy na nadchodzący rok? Z pewnością będzie on stał pod znakiem elektromobilności. Już wiadomo, że akcyza zostanie zniesiona na auta elektryczne. Choć większość z nich objęte jest podatkiem w wysokości zaledwie 3,1 proc, to kolejny krok w celu zlikwidowania smogu w centrach wielkich miast.