Jeśli jesteście fanami wszelakich interesujących statystyk, to ten krótki artykuł powinien przypaść Wam do gustu. Oto dane polskich wydziałów komunikacji, na podstawie których wyliczono na przykład, co ile sekund w Polsce średnio dokonuje się rejestracji pojazdu. Jak w tych statystykach wyglądają pojazdy nowe oraz używane, a także poszczególne marki samochodów?

Na podstawie zebranych danych z okresu od początku stycznia do końca września 2012 roku wyliczono, że średnio w krajowym systemie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) co 16 sekund dokonywana jest nowa rejestracja samochodu osobowego.

W przypadku samochodów nowych wartość ta jest oczywiście większa i wynosi 116 sekund, a więc prawie 2 minuty. Zgodnie z przewidywaniami najczęściej dokonywane są rejestracje pojazdów używanych – co 31 sekund w systemie CEPiK pojawia się nowy wpis, na bazie którego dokonywana jest rejestracja samochodu używanego.

Opublikowano także raport dotyczący najczęściej rejestrowanych samochodów używanych według marek. Oto wyniki:

  1. Volkswagen – rejestracja pojazdu średnio co 2 minuty i 3 sekundy.
  2. Opel – nowa rejestracja co 2 minuty i 26 sekund.
  3. Ford – pojazdy używane tej marki rejestrowane są średnio co 3 minuty 25 sekund.
  4. Renault – używane samochody osobowe z Francji rejestrowane są w Polsce średnio co 3 minuty i 35 sekund.
  5. Fiat – co 4 minuty i 19 sekund w Polsce ktoś rejestruje samochód używany tego włoskiego producenta.

Warto wspomnieć, że najwięcej nowych samochodów w Polsce w trzech pierwszych kwartałach 2012 roku sprzedała Škoda, a nowe pojazdy tego producenta rejestrowano w polskich urzędach średnio co 15 minut i 35 sekund.

Kto z naszych czytelników miał przyjemność zakupu nowego samochodu prosto z salonu?