Świat Formuły 1 to słodkie chwile zwycięstw, gorycz przegranych oraz wielka polityka, której pełno w kuluarach tego sportu. A jaka jest jego historia?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swojej książce Giraldo Javier. Historia Formuły 1 to opowieść snuta od samych początków tego sportu po rok 2008, w którym książka została wydana. Na start autor zabiera nas do korzeni F1. Z książki dowiadujemy się, skąd wywodzi się królowa motorsportu.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Po wstępie opisującym początki Formuły 1 autor przechodzi do historii legend takich jak Juan Manuel Fangio czy Stirling Moss. Poznajemy gigantów, ale w formie raczej skrótowej. Ich era, to także okres licznych wypadków, które również są tu opisane. Autor wspomniał także o Le Mans, w którym doszło do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii motorsportu. W wypadku w latach 50., po którym Mercedes wycofał się ze sportów motorowych zginęło ponad 80 osób.

Następnie Giraldo Javier analizuje jak Formuła 1 zmieniła się w swoim złotym okresie. Dowiadujemy się, w jaki sposób ten sport stał się zjawiskiem masowym. Później autor zabiera nas na spotkanie z kolejnymi legendami: Laudą, Senną, Prostem i Schumacherem. Po drodze rozwinięty zostaje wątek cudownych lat 80.

Dosyć dużo miejsca zostało poświęcone także Fernando Alonso. W Ppolskim wydaniu możemy również przeczytać o Robercie Kubicy. Tę część dopisał Tomasz Jastrzębowski.

Na koniec autor zabiera nas na wycieczkę po stajniach i torach.. Zobaczymy tu między innymi mapy tras, które pokonują kierowcy bolidów F1.

Historia Formuły 1 to książka, która nie nasyci wiedzą wiernych fanów tego sportu. Jest za to doskonałym uzupełnieniem dla osoby, która interesuje się F1 umiarkowanie i chciałaby więcej zrozumieć i poznać historię królowej. W tej książce autor zabiera nas na szybką wycieczkę, którą można odbyć właściwie w jeden dzień, ale nie tylko za sprawą nieszczególnie obfitej treści. To także zasługa lekkości, z jaką opowieść o Formule 1 jest snuta.

Na pochwałę zasługuje forma wydania. Treść została przyprawiona licznymi, dużymi zdjęciami. Dzięki temu można poczuć się tak, jakbyśmy faktycznie odbywali podróż na żywo po F1.

Książki Javiera Giraldo nie można nazwać biblią Formuły 1. Do tego miana jest jej daleko. Jednak jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, to bez wątpienia znajdziesz tu wiele interesujących faktów, które nie tylko uzupełnią Twoją wiedzę, ale być może sprawią, że zainteresujesz się F1 w większym stopniu.

„Historię Formuły 1” można kupić w sklepach internetowych i księgarniach w cenach od 37 do 59 zł.

Polecamy również recenzję książki „Świat według Clarksona 5”.