Ford Kuga

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ostatnich miesiącach coraz częściej mówi o płaceniu abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz sposobach egzekwowania tej należności. Już niedługo zostanie przeprowadzona kontrola abonentów. Czy kierowcy mają się czego obawiać?

Odbiornik radiowy zainstalowany w samochodzie podlega takim samym prawom jak odbiornik stacjonarny. To znaczy, że właściciel powinien go zarejestrować i regularnie opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Pocieszeniem może być to, że jeśli mamy radio w mieszkaniu i opłacamy za nie abonament, samochodowy odbiornik jest wpisany w tę opłatę.

Kierowcy samochodów służbowych powinni zostawić tę kwestię swoim przełożonym. Przedsiębiorstwa są bowiem zobowiązane do płacenia abonamentu za każdy odbiornik telewizyjny i radiowy, w tym także ten znajdujący się w aucie. Ten przepis obejmuje również pojazdy leasingowane, w przypadku których obowiązek płacenia abonamentu spada na leasingobiorcę. Część firm leasingowych oferuje nawet opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego w ramach swoich usług zarządzania flotą.

Skoda Fabia RS

Jak będzie wyglądać wspomniana wyżej kontrola abonentów? Przeprowadzi ją Poczta Polska na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kontrolerami będą nie tylko listonosze, ale także inni pracownicy. Dostaną oni odpowiednie legitymacje upoważniające do sprawdzania, czy abonament jest opłacany przez dane przedsiębiorstwo lub osobę prywatną. Jeśli się okaże, że należności nie są uregulowane, kontroler wystawi karę w wysokości 30-krotnej miesięcznej opłaty. Stawki miesięczne wynoszą odpowiednio 5,5 zł w przypadku radia, oraz 18,5 zł w przypadku odbiornika telewizyjnego lub telewizyjno-radiofonicznego.

Ponieważ poczta nie jest dostarczana kierowcom do samochodów, nie powinni oni się raczej obawiać kontroli w swoim pojeździe. Czy Waszym zdaniem radioodbiornik samochodowy powinien podlegać opłacie abonamentowej?