Zima w tym roku trwała wyjątkowo długo, dlatego tym bardziej należy zadbać o samochód, który był narażony na działanie soli drogowej i złe warunki atmosferyczne.
Bezpieczeństwo to podstawa, więc bezwzględnie powinniśmy wymienić opony w samochodzie, kiedy średnie temperatury unormują się na poziomie powyżej 7 stopni Celsjusza. Zimowe ogumienie nie zapewnia dostatecznej przyczepności w ciepłych warunkach. Problemem jest nie tylko mocno wyrzeźbiony bieżnik, ale także miękka mieszanka. Wymiana opon to niejedyna czynność, jaką powinno się wykonać w ramach wiosennego przeglądu pojazdu.

Mycie wydłuża życie

Po zimie samochód trzeba porządnie umyć i nawoskować. Śnieg, błoto czy sól zalegające na karoserii narażają go na korozję. Warto sprawdzić, czy w powłoce lakierniczej nie pojawiły się ubytki. Trzeba wyczyścić nie tylko nadwozie, ale także podwozie, listwy czy kratki wentylacyjne.

Zimą na elementy zawieszenia oddziałuje nie tylko sól. Może ono zostać uszkodzone przez bryły lodu lub wskutek wjechania w ukryte pod śniegiem dziury. Sygnałem alarmowym może być to, że samochód zaczyna „ściągać” w lewo lub prawo albo koło kierownicy jest przekręcone w jedną stronę podczas jazdy na wprost.

Poza zawieszeniem (z uwzględnieniem układu kierowniczego) warto dokonać przeglądu hamulców. Tarcze i bębny także mogą korodować. W dodatku były poddawane wahaniom temperatury. Ponadto w czasie zimy hamuje się częściej, dlatego nie zaszkodzi, jeśli skontrolujemy poziom płynu hamulcowego oraz wilgoci w zbiorniku.

Specjaliści radzą wymieniać wszelkie płyny. Wiosna to dobry okres na wlanie do samochodu świeżego oleju silnikowego, oleju do układu wspomagania i na wymianę płynu chłodniczego. Najlepiej jest po prostu zsynchronizować doroczne wymiany płynów eksploatacyjnych z końcem zimy.

Przy okazji powinno się zamontować nowe filtry i sprawdzić uszczelki, paski oraz inne gumowe elementy, po zimie mogły bowiem powstać nieszczelności i pęknięcia. Trzeba też sprawdzić przewody i akumulator. Jeśli jego klemy są zaśniedziałe, należy je przeczyścić. Przypominam też o wymianie przepalonych żarówek.

Widoczność i komfort podróży

Wycieraczki po okresie zimowej pracy zapewne będą się nadawały do wymiany. Gumy z piór ulegają zużyciu ze względu na niskie temperatury, szorowanie po zmrożonej szybie czy odrywanie ich na siłę po przymarznięciu. W wysokich temperaturach letni płyn będzie się lepiej sprawdzał niż zimowy.

Mając za sobą kwestie stanu technicznego i widoczności, należy zadbać o kabinę samochodu. Przez całą zimę także ona była wystawiona na działanie śniegu i związków chemicznych zawartych w soli drogowej przenoszonej na butach.

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w osobne komplety dywaników na zimę i lato. Podłogę i wszelkie zakamarki należy dokładnie odkurzyć. Po zakończeniu sprzątania auto powinno się przewietrzyć i pozostawić jakiś czas na słońcu, co pomoże w pozbyciu się wilgoci.

Do komfortowego podróżowania potrzebny jest sprawny nawiew. W tym celu trzeba wymienić filtr kabinowy (zatrzymuje on zanieczyszczenia dostające się do wnętrza) i sprawdzić stan klimatyzacji. Jeśli po jej uruchomieniu czujemy nieprzyjemny zapach, to znak, że układ trzeba odgrzybić.

Wiele z wymienionych czynności można wykonać samodzielnie, ale wymianę opon i sprawdzenie podzespołów jezdnych lepiej zostawić profesjonalistom.

Czy Wasze samochody, drodzy Czytelnicy, są już gotowe na wiosenne wojaże?