Dbając o bezpieczeństwo swoich pociech, koniecznie przewoź je w samochodzie wyłącznie w fotelikach dostosowanych do ich wieku, wagi czy wzrostu. Jakie są aktualne zasady przewożenia dzieci w samochodzie? Przepisy w ostatnich latach zmieniły się, dlatego warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć jak powinien być prawidłowo zorganizowany przewóz dzieci.

Fotelik samochodowy – aktualne zasady

Obowiązkowo dziecko w aucie powinno być przewożone w bezpiecznych warunkach. Dokładne wytyczne w tym zakresie zostały uwzględnione w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Art. 39 ust. 3 Kodeksu ruchu drogowego obliguje kierującego pojazdem samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące do tego, by przewoził dzieci w fotelikach. Do ilu lat w foteliku będzie podróżowało dziecko? Do czasu, aż osiągnie 150 cm wzrostu, niezależnie od tego, w jakim wieku to nastąpi. Dziecko w foteliku musi jeździć nawet wówczas, gdy ma 17 lat, ale nie osiągnęło pułapu 150 cm wzrostu.

Dlatego niewłaściwe jest obecnie pytanie oto, jak długo wykorzystywać w samochodzie fotelik samochodowy i do jakiego wieku przewóz dzieci w aucie powinien odbywać się z wykorzystaniem fotelika.

Bez narażania kierowcy na mandat przy kontroli drogowej dziecko bez fotelika może jechać w samochodzie tylko w ściśle określonych warunkach. Jest to możliwe w przypadku, gdy pociecha zostanie posadzona na tylnym siedzeniu, a ma co najmniej 135 cm wzrostu i podczas jazdy będzie przytrzymywana za pomocą pasów bezpieczeństwa, o ile, ze względu na masę i wzrost dziecka, niemożliwe jest zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub podstawki. Dodatkowo przepisy zezwalają na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu trzeciego dziecka, w wieku co najmniej 3 lat, zapiętego w pasy bezpieczeństwa, jeśli na dwóch sąsiednich siedzeniach przewożonych jest dwoje dzieci w fotelikach bezpieczeństwa czy w urządzeniach przytrzymujących.

Jaki wybrać fotelik? – przepisy Kodeksu ruchu drogowego

Jaki powinien być odpowiedni fotelik dla dziecka? Przepisy Kodeksu ruchu drogowego jasno wskazują, jakie musi on spełniać założenia, aby dziecko w samochodzie podróżowało w bezpiecznych warunkach. Kodeks drogowy dopuszcza przewożenie dzieci do 150 cm wzrostu w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących, dostosowanych do:

·   wagi i wzrostu,

·   przepisów Unii Europejskiej i regulaminów EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących w pojeździe.

Inny fotelik trzeba wybrać do przewożenia niemowlaka w samochodzie, inny będzie odpowiedni dla przedszkolaka, a jeszcze inny dla ucznia szkoły podstawowej.

Kiedy fotelik może zastąpić podstawka samochodowa?

Siedzisko do auta dla dziecka, czyli specjalna podstawka, może zgodnie z prawem zastąpić pełnowymiarowy fotelik dziecięcy, ale nie należy spieszyć się z dokonaniem takiej wymiany. Fotelik znacznie lepiej chroni małoletniego przed ewentualnymi obrażeniami podczas wypadków drogowych. Podstawka nie ma bowiem żadnych zabezpieczeń górnych części ciała oraz stabilnego oparcia po bokach.

Jak zamontować siedzisko samochodowe dla dzieci?

Kluczowe dla zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy autem jest nie tylko to, by zapewnić mu odpowiedni fotelik czy podkładkę do samochodu, ale też należycie zamontować takie urządzenie. Foteliki bezpieczeństwa oraz urządzenie przytrzymujące powinny być instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producentów. W instrukcji obsługi fotelika samochodowego kierowca powinien znaleźć wytyczne, jak bezpiecznie go stosować.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – kiedy jest to możliwe?

Wielu kierowców zastanawia się, czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu? Istnieje taka możliwość, ale trzeba podkreślić, że zabronione jest przewożenie swojej pociechy w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli w samochodzie znajduje się aktywowana poduszka powietrzna. Wystrzelenie takiej poduszki stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla dziecka, nawet gdyby doszło do niegroźnej kolizji.

Natomiast pociecha w foteliku zamontowanym z przodu samochodu, siedząca przodem do kierunku jazdy, może być przewożona zawsze, ale poduszka powietrzna w tym przypadku powinna kategorycznie pozostać włączona. Bez fotelika lub specjalnej podkładki przewożenie na przednim siedzeniu samochodu dziecka do 150 cm wzrostu jest zabronione. 

Przewożenie dziecka bez fotelika w szczególnych przypadkach legalne

Ustawa Prawo o ruchu drogowym umożliwia podróżowanie dziecka w samochodzie bez fotelika czy podkładki samochodowej legalnie w sytuacji, gdy dziecko przewożone jest:

·   taksówką,

·   specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 Ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym,

·   pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Dziecko nie musi jeździć w foteliku również wtedy, gdy ma zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia go w ten sposób.

Kary za przewożenie dziecka bez fotelika lub podstawki do samochodu

Kierowca powinien mieć świadomość tego, co grozi mu za przewożenie dziecka bez fotelika bezpieczeństwa lub w urządzeniu przytrzymującym, które jest źle zamontowane. Mandat w wysokości 150 zł może zostać nałożony na kierowcę, jeśli przewozi dziecko:

·   W foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta.

·   W pojeździe poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia, w sytuacji, gdy prawo tego wymaga.

·   W pojeździe w foteliku ochronnym, ale tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu i bez dezaktywacji poduszki powietrznej dla pasażera.

Uszkodzony fotelik – koniecznie trzeba go wymienić!

Po każdym wypadku czy kolizji drogowej samochodem, w którym zamontowany był fotelik, zaleca się jego wymianę, aby spełniał swoje zadanie i zapewniał maksymalne bezpieczeństwo dla dziecka. Wymiana powinna być dokonana nawet wtedy, gdy na foteliku nie ma żadnych widocznych uszkodzeń.

Co ciekawe, kierowca nie musi kupować nowego siedziska do samochodu z własnych środków. Jeśli do wypadku doszło nie z winy danej osoby, to z ubezpieczenia OC sprawcy można pokryć również koszty zakupu nowego fotelika.

Za fotelik dla dziecka skradziony lub uszkodzony w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę zapłaci ubezpieczyciel, jeśli poszkodowany wykupił ubezpieczenie AC lub dedykowaną polisę ubezpieczeniową.

Źródła: 

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,25563843,aktualny-taryfikator-mandatow-na-rok-2020.html

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

https://e-foteliki.pl/webpage/foteliki-samochodowe-przepisy.html