Oto dziesięć prostych zasad, które sprawią, że będziecie lepszymi kierowcami. Nie trzeba się ich uczyć, wystarczy zrozumieć. W ten sposób możecie sami współtworzyć sytuację, gdy na drogach będzie nie tylko bezpieczniej, ale i przyjemniej.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


1. Jeźdź na suwak

Nie jest to często stosowana praktyka, a w mieście obserwuje się nierzadko sytuację, gdy inni kierowcy utrudniają taką jazdę. Jeżeli dwa pasy łączą się w jeden, warto korzystać z obu. W ten sposób można poprawić płynność ruchu, nawet jeżeli nie z przodu, to za wami.

2. Jeźdź prawym pasem

Poruszanie się prawym pasem, a konkretnie blisko prawej krawędzi jezdni jest wymagane prawem. Jednak jest to również kulturalne, ponieważ inni kierowcy jadący szybciej, mogą was wyprzedzić swobodnie z lewej, bezpiecznej strony.

3. Korzystaj z pasa rozbiegowego

Korzystanie z dodatkowego pasa podczas jazdy na suwak jest wskazane, ale z pasa rozbiegowego powinno być wręcz obowiązkowe. Zawsze na większym skrzyżowaniu sprawdźcie, czy takiego nie ma. Pamiętajcie też, by użyć na nim więcej mocy swojego silnika i dynamicznie włączyć się do ruchu.

4. Ułatw włączenie się do ruchu

Gdy widzisz kogoś na pasie rozbiegowy po prawej stronie, jeżeli jest to możliwe zmień pas na lewy, by ułatwić mu włączenie się do ruchu. Twój manewr da drugiemu kierowcy wyraźnie do zrozumienia, że go widzisz.

5. Daj się wyprzedzić

Zwłaszcza, gdy jedziesz wolniej niż prędkość dopuszczalna, pozwól innym się wyprzedzić. Nie robiąc tego, nie tylko utrudniasz ruch, ale też narażasz innych na wykonywanie niebezpiecznych manewrów. Widzisz ciąg samochodów za tobą? Zjedź możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

6. Nie hamuj przed fotoradarem

Nie musisz hamować przed fotoradarem jeżeli twoja prędkość tylko nieznacznie przekracza dopuszczalną. Wielu kierowców widząc fotoradary zwalnia do prędkości znacznie poniżej dopuszczalnej. W ten sposób stwarzają duże zagrożenie dla jadących z tyłu.

7. Nie hamuj przed zieloną strzałką w lewo

To kolejna sytuacja, gdy kierowcy niepotrzebnie hamują. Zielona strzałka w prawo zobowiązuje do zatrzymania się przed nią, ale w lewo nie. To nie to samo. Ta wskazuje, że możliwy jest skręt w lewą stronę jakby na skrzyżowaniu paliło się zielone światło. Co więcej oznacza, że nic z naprzeciwka nie ma prawa jechać. Oczywiście ostrożność zawsze warto zachować.

8. Używaj kierunkowskazów na rondzie

Prawo zobowiązuje do włączenia prawego kierunkowskazu tuż przed zjazdem z ronda oraz podczas zmiany pasa na samym rondzie. Jednak często widzimy, że inni kierowcy włączają kierunkowskazy jeszcze przed wjazdem na rondo, a często pokonują je z włączonym lewym. W ten sposób sygnalizują innym swój zamiar i ułatwiają podjęcie im decyzję o wjeździe na rondo. To dobry zwyczaj.

9. Ruszaj na zielonym świetle

To banał? Wbrew pozorom nie, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, by kierowca inny niż ten stojący najbliżej sygnalizatora ruszył wraz z zapaleniem się zielonego światła. Gdyby wszyscy koncentrowali uwagę na sygnalizatorze, ruch byłby dużo bardziej płynny, a korków byłoby znacznie mniej.

10. Parkuj pomiędzy liniami

To norma, że wielu kierowców potrzebuje więcej przestrzeni niż jedno pole parkingowe, choć szyderczo wyśmiewają sens nauki jazdy po placu. Potem narzekają, że na parkingach nie ma miejsca. To właśnie dlatego, że nie parkujemy pomiędzy liniami, tylko byle jak. Zwróćcie na to uwagę, a wszystkim będzie łatwiej.