Długo zapowiadane i restrykcyjne przepisy dla młodych kierowców mogą ponownie zostać przesunięte w czasie. Wszystko przez infrastrukturę systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. Ile jeszcze przyjdzie nam czekać?

Jak twierdzi dziennik Rzeczpospolita, Ministerstwo Cyfryzacji nieoficjalnie boryka się z uruchomieniem wszystkich elementów systemu CEPiK 2.0. Start części dotyczącej pojazdów spowodował, że urzędy zostały sparaliżowane na kilka dni, a Stacje Kontroli Pojazdów musiały dokonywać przeglądów w trybie offline.

Część dotycząca kierowców miała zostać uruchomiona 4 czerwca. Okres długiego weekendu pozwoliłby informatykom na usunięcie ewentualnych awarii. Dzięki niej możnaby egzekwować od młodych kierowców przestrzeganie bardziej restrykcyjnych przepisów. Niestety, według źródeł wewnątrz Ministerstwa, jest to termin nie do osiągnięcia. Na kiedy więc przesunięto start, po raz piąty zresztą? Tego również nie wiadomo.

Przepisy dla młodych kierowców mają wprowadzić swego rodzaju rewolucję.
Nie tylko przez okres próbny trwający 8 miesięcy nie będą oni mogli prowadzić samochodów zawodowo, ale będą zobowiązani do przejścia dodatkowych, płatnych, kursów w Ośrodkach Doskonalenia Jazdy. Nie można też zapomnieć o zielonym listku na szybie, który ma informować innych użytkowników drogi o stażu młodego kierowcy.

Początkujących kierowców obejmą również bardziej restrykcyjne limity prędkości – 50 km/h w mieście, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drogach ekspresowych. Jeśli z kolei przez 2 lata popełnią 3 wykroczenia drogowe, utracą uprawnienia. Na razie jednak nie zapowiada się, by przepisy weszły w życie.