Naprawy silnika mogą się okazać najbardziej kosztowne na tle innych wydatków związanych z samochodem. To poważna część pojazdu. Jednym z problemów, z którym możesz się spotkać jest przegrzanie silnika. To usterka, w przypadku której brak szybkiej reakcji może doprowadzić do poważnego uszkodzenia jednostki napędowej. Jakie są objawy przegrzania silnika? Co powinieneś zrobić, jeśli je zauważysz?

Przegrzewanie się silnika – przyczyny

Silnik samochodowy osiąga w toku pracy bardzo wysokie temperatury, a żeby działał sprawnie i bez zakłóceń, musi być z niego odprowadzane ciepło. Do tego niezbędny jest sprawnie działający układ chłodzenia. Zaniedbanie tego układu może doprowadzić do tego, że będąc w drodze, nagle pojazd stanie i pozostanie ci tylko jego odholowanie do warsztatu.

Bez układu chłodzenia silnik nie będzie w stanie pracować. Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że jedną z części auta jest chłodnica, która odpowiada za obniżenie temperatury silnika. To właśnie w tym elemencie pojazdu znajduje się specjalny płyn, który należy wymieniać lub uzupełniać. Brak płynu w chłodnicy może być przyczyną przegrzewania się silnika, co może doprowadzić do awarii jednostki napędowej. Chłodnica nie jest jedyną częścią pojazdu, jaka odpowiada za obniżenie temperatury cieczy chłodzącej. W skład układu wchodzą również gumowe przewody chłodnicze, a także kanał w silniku, którym toczony jest płyn.

Problem przegrzanego silnika najczęściej uwidacznia się latem, szczególnie przy upałach, kiedy mocno obciążasz jednostkę napędową. Jednak objawy przegrzania mogą pojawić się zdecydowanie wcześniej – możesz je zauważyć już zimą. Staraj się zwracać co jakiś czas uwagę na wskazówkę temperatury cieczy chłodzącej, a być może dzięki temu unikniesz poważnej awarii silnika. Czy wskazówka pojawia się na czerwonej części wskaźnika? Jeśli tak, to może już stanowić podstawę do obaw.

Przyczyn wysokiej temperatura silnika może być wiele. Bardzo chodzi po prostu o brak płynu chłodniczego na skutek jego wycieku. Dlatego staraj się jak najczęściej sprawdzać, czy aby na pewno w zbiorniku pod maską samochodu znajduje się odpowiednia ilość tego płynu. Inne możliwe przyczyny przegrzania silnika to awaria jednego z jego elementów czy usterka czujnika temperatury lub zasilania pompy wody. Pewnym uszkodzeniom nie jesteś w stanie zapobiec – najważniejsze, żebyś dbał o odpowiednią ilość płynu chłodniczego. Należy go uzupełniać, jeśli dojdzie do niedoboru, jest to także jeden z płynów, które wymagają okresowej wymiany. Sprawdź, jak częstą wymianę sugeruje ci producent samochodu.

Jak sprawdzić, czy silnik się przegrzewa?

Jest to łatwiejsze, niż może ci się wydawać, ale też wszystko zależy od auta, jakie posiadasz. W przypadku starszych modeli pojazdów w aucie znajduje się wskaźnik, na którym na czerwono oznaczone jest, że temperatura cieczy jest zbyt wysoka. Co jeśli w twoim pojeździe nie ma takiej kontrolki? Wtedy powinieneś zwrócić uwagę na inne objawy przegrzania, które mogą wystąpić. Możesz ocenić, że problemem jest przegrzanie silnika, jeśli np.:

  • Spod maski auta wydobywa się para.
  • W kabinie czuć płyn chłodniczy.
  • Przewody układu chłodzenia są napuchnięte.

Jeżeli zauważysz objawy przegrzania silnika, to powinieneś jak najszybciej zareagować. Zatrzymaj pojazd, ale nie wyłączaj go od razu. Najpierw podnieś maskę, żeby ułatwić wymianę powietrza w komorze silnika i sprawdź, czy temperatura obniża się. Jeśli spada, to poczekaj chwilę i dopiero wyłącz silnik. Jeśli jednak temperatura rośnie, to zgaś silnik natychmiast. Następnie możesz spróbować znaleźć przyczynę problemu. W przypadku gdy brakuje czynnika chłodniczego, to możesz go uzupełnić, ale zrób to dopiero wtedy, gdy silnik wystygnie.

Jeżeli przyczyna przegrzania silnika jest inna, to tylko w nielicznych przypadkach będziesz mógł sam poradzić sobie z naprawą usterki. Jeśli doszło do niewielkiego pęknięcia przewodu chłodzenia, to możesz spróbować zakleić dziurę wodoodporną taśmą klejącą. Być może to wystarczy, żeby dojechać do warsztatu. W innych przypadkach problem może tkwić w zerwanym pasku napędu pompy wody. Przyczyną może być również zepsuty termostat. Jeśli na co dzień nie zajmujesz się mechaniką samochodową, to najlepszym wyborem będzie wizyta w warsztacie. Pamiętaj, żeby nie wykonywać żadnych prac, kiedy silnik jest gorący. Wtedy bardzo łatwo o poparzenie. Jeśli będziesz chciał dolać płynu chłodniczego, to odkręcaj korek zbiorniczka w rękawiczkach. Wtedy nie zrobisz sobie krzywdy.

Przegrzanie silnika – jak się zabezpieczyć?

Możliwe, że mimo tego, iż kontrolujesz swoje auto i sprawdzasz stan układu chłodniczego i tak dojdzie do przegrzania silnika. Warto zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji i posiadać ubezpieczenie, dzięki któremu towarzystwo ubezpieczeniowe może udzielić ci pomocy, jeśli dojdzie do takiej usterki. Dobrym rozwiązaniem może być odpowiedni wariant ubezpieczenia assistance, w ramach którego towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje np. holowanie pojazdu do warsztatu czy zapewni ci auto zastępcze.