Zmiany w sposobie przeprowadzania przeglądów pojazdów najwyraźniej nie dobiegły końca. Po wprowadzeniu nowych przepisów pod koniec 2017 roku, władze mają kolejne pomysły na poprawę funkcjonowania Stacji Kontroli Pojazdów. W tym wypadku chodzi o dodatkowe kontrole…

Minister Piotr Woźny zwrócił niedawno uwagę na zaskakujący fakt. Podczas gdy w Niemczech okresowego przeglądu nie przechodzi blisko 25 proc. pojazdów, w Polsce testu nie zalicza zaledwie 2 proc. aut. Czy to oznacza, że Polacy poruszają się tak bezpiecznymi pojazdami czy też wprowadzenie odświeżonego systemu CEP nie przyczyniło się do usunięcia wraków z dróg? Władze wolą nie ryzykować.

Dlatego też Minister Woźny, wcześniej zajmujący się właśnie modernizacją systemu CEPiK, a obecnie walczący ze smogiem, wpadł na dość odważny pomysł. Chce on, by na każdej stacji diagnostycznej pojawiła się kamera rejestrująca wszystkie badania techniczne. Pojawiają się też idee, które wskazują na to, że wideorejestrator znajdowałby się również na ubraniu. Wizyta każdego auta byłaby archiwizowana, a w przypadku wątpliwości policji czy też ITD, sprawdzenie czy coroczna kontrola przebiegła zgodnie z procedurami nie będzie stanowić problemu.

Projekt ustawy będzie można zobaczyć już w ciągu kilku miesięcy. Koszty wyposażenia Stacji Kontroli Pojazdów w niezbędne kamery mają zostać przerzucone na ich właścicieli. To dodatkowe wydatki, tak jak infrastruktura potrzebna do przechowywania wszystkich nagrań. W Polsce jest przecież zarejestrowanych 28 milionów pojazdów, a zdecydowana większość z nich musi pojawić się co roku na stacji diagnostycznej.