przebita opona

Przebita opona, stłuczona szyba, kradzież czy pożar auta – przed tym wszystkim nie uchroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie OC. Aby zabezpieczyć się na wypadek różnych zdarzeń drogowych, możesz zdecydować się na pakiet OC+AC albo wykupić polisy chroniące przed konkretnymi ryzykami. Zastanawiasz się, czy ubezpieczyć auto od pojedynczego zdarzenia, np. przebitej opony, czy zapewnić mu kompleksową ochronę? Przeczytaj, jakie korzyści wynikają z poszczególnych rozwiązań i zdecyduj, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie samochodu

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczenie OC) polega na tym, że zakład ubezpieczeniowy przejmuje na siebie odpowiedzialność ekonomiczną za szkody wyrządzone osobom trzecim w razie kolizji czy wypadku. Z kolei dobrowolna polisa autocasco (ubezpieczenie AC) pozwala na uzyskanie odszkodowania, np. wtedy, gdy sami popełnimy błąd i uszkodzimy samochód, nasz pojazd zostanie porysowany przez nieznanego sprawcę lub zostanie skradziony.

Większość kierowców wykupuje tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, traktując autocasco jako zbędny wydatek. Tymczasem towarzystwa reasekuracyjne oferują szereg dodatkowych ubezpieczeń. W zależności od firmy i rodzaju polisy mogą być one rozszerzeniem OC lub pakietu OC+AC. Możemy też zdecydować się na zakup dodatkowej polisy w innym towarzystwie niż to, w którym mamy już ubezpieczenie obowiązkowe lub autocasco. Kompleksowe ubezpieczenie OC+AC może okazać się stosunkowo drogie lub obejmować rozszerzenia, które nie każdego kierowcy dotyczą. W praktyce nie musimy wcale decydować się na pełne autocasco, ale po prostu dobrać sobie tańsze ubezpieczenia dodatkowe, np. ubezpieczenie opon lub szyb czy ubezpieczenie od pożaru i kradzieży.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Przebita opona – naprawa czy wymiana? 

Przebita opona to jedna z najczęstszych awarii, które przytrafiają nam się na drodze, nie tylko podczas wakacji. Co robić, gdy „złapiemy gumę”? Przede wszystkim należy zaparkować samochód w bezpiecznym miejscu. Jeżeli w przebitej oponie znajduje się dość powietrza przejeżdżamy ostrożnie na najbliższy parking. Jeśli to niemożliwe, zatrzymujemy się w zatoczce, na szerokim poboczu przy drodze lub na pasie awaryjnym na autostradzie, a następnie ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości zgodnej z przepisami – w zależności od rodzaju drogi, przy której się znajdujemy. W terenie zabudowanym trójkąt może znajdować się w odległości 1 metra od samochodu. Poza terenem zabudowanym wymagany dystans to 30-50 metrów. Na autostradzie lub drodze ekspresowej musi się on znaleźć w odległości co najmniej 100 metrów od pojazdu. Pamiętaj też o założeniu kamizelki odblaskowej. Chodzi o to, żebyś był widoczny przez nadjeżdżających kierowców.

Do wymiany przebitej opony można przystąpić samodzielnie. Potrzebujemy: koła zapasowego, lewarka oraz klucza do kół. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, bo brakuje nam siły bądź umiejętności, powinniśmy zadzwonić po pomoc drogową. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z dość sporymi kosztami – za dojazd mechanika, robociznę oraz ewentualne holowanie, gdy naprawa awarii nie będzie możliwa na miejscu. Jeżeli posiadamy stosowną polisę, wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela, który szybko zorganizuje nam pomoc i pokryje koszty wymiany przebitej opony.

Warto wiedzieć, że przebicie opony nie zawsze oznacza konieczność wymiany na nową. Przebita opona w wielu przypadkach może być łatwo naprawiona przez wulkanizatora. Uważa się, że bezpiecznie można naprawiać uszkodzenia w oponie do średnicy 5 mm. Z kolei przebite opony o wysokim indeksie prędkości (powyżej 240 km/h) powinny być zawsze wymieniane na nowe.

Przebita opona? Dobrze mieć ubezpieczenie opon

Dlatego w okresie urlopowym warto pomyśleć o ubezpieczeniu opon.  Cena takiego zabezpieczenia jest niska. Chociaż stawka i tak zostanie wyliczona indywidualnie, to można liczyć na to, że za całoroczną ochronę będzie oscylować wokół 20-30 zł. Tylko pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Większość towarzystw udzieli pomocy w przypadku przebitej opony tylko wtedy, gdy do uszkodzenia ogumienia dojdzie na terenie Polski. Nawet jeśli jest możliwość rozszerzenia zakresu terytorialnego na inne kraje, to ubezpieczyciel może wskazać konkretne państwa, które są wyłączone z oferty. 

Co daje ubezpieczenie opon? W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupimy polisę, możemy liczyć na:

  • pomoc w wymianie przebitej opony na zapasową 24 godziny na dobę;
  • odholowanie do warsztatu wulkanizacyjnego, gdzie zostanie podjęta próba naprawy ogumienia, jeśli z jakiegoś powodu wymiana nie jest możliwa na miejscu, np. gdy przebito oponę na autostradzie;
  • w przypadku przebitej opony odszkodowanie pokrywa koszty dojazdu pomocy drogowej i robocizny.

Co ważne, po skorzystaniu z polisy nie stracisz zniżek za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie opon może się przydać w wielu sytuacjach. Możemy być np. nieodpowiednio ubrani i nie będziemy chcieli pobrudzić sobie odzieży w drodze na spotkanie. Kierowca lub pasażerowie mogą nie mieć odpowiedniego doświadczenia, żeby naprawić przebitą oponę. Cena ubezpieczenia jest na tyle niska, że nawet jej nie odczujesz, a gdy znajdziesz się w kryzysowej sytuacji, na pewno docenisz swój wybór. 

Pamiętajmy, że wezwany mechanik może nie być w stanie pomóc nam na miejscu, jeśli w aucie nie będziemy mieli koła zapasowego czy zestawu naprawczego. Po prostu nie jest technicznie możliwe, aby dysponował całym wachlarzem opon i felg w odpowiednich rozmiarach.

Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie opon, warto dowiedzieć się, jakie zdarzenia nie są objęte ochroną oraz co ubezpieczyciel rozumie przez uszkodzoną oponę. Towarzystwo ubezpieczeniowe może nie udzielić nam pomocy, gdy opona przebiła się na drodze nieutwardzonej oraz tam, gdzie wjazd nie jest możliwy lub niedozwolony ze względu na przepisy prawa. Na nieutwardzonych, grząskich drogach nie można użyć podnośnika z powodu zapadania się podłoża. Utrudnione może być też holowanie auta.

Ubezpieczenie szyb samochodowych

Oprócz przebitej opony bardzo częstą szkodą na drodze wskazywaną przez ubezpieczycieli jest uszkodzenie lub rozbicie szyby. Do uszkodzenia może dojść w różnych sytuacjach:

  • w wyniku stłuczki;
  • na skutek uderzenia kamienia, który odprysnął od koła;
  • w czasie silnego gradu;
  • podczas działania osób trzecich lub włamania.

Ubezpieczenie szyb może kosztować ponad 80 zł za rok. Wykupienie go zapewnia pokrycie naprawy lub wymiany szyby do określonej kwoty (np. 3000 zł). Usługa wykonywana jest w warsztacie specjalizującym się w tego typu szkodach, nawet w ciągu dwóch dni od daty jej zgłoszenia. Także w tym przypadku nie traci się zniżek OC. 

Trzeba mieć na uwadze, że ubezpieczenie szyb samochodowych nie zawsze jest dostępne jako osobny produkt dla każdego. W niektórych towarzystwach mogą wykupić go tylko osoby, które oprócz obowiązkowego OC, zdecydowały się na ubezpieczenia auta od pożaru i kradzieży. Ubezpieczenie szyb wchodzi zwykle w skład pakietu OC+AC.  

Warto też pamiętać o zwróceniu uwagi na wyłączenia. Niektóre firmy zapłacą nam za stłuczenie szyby czołowej, bocznej i tylnej, a nie za szyberdach czy szybę panoramiczną. W przypadku uszkodzenia szyby czołowej ubezpieczyciel może zastosować franszyzę (udział poszkodowanego w odszkodowaniu) – wówczas poszkodowany musi pokryć część kosztów z własnej kieszeni – zwykle jest to kilka-kilkanaście procent.

Ubezpieczenie auta od pożaru i kradzieży

Ubezpieczeniem na wypadek kradzieży lub pożaru także może być uzupełnieniem OC. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ubezpieczyciel może zastosować udział w odszkodowaniu, za który przyjdzie nam zapłacić od 15 do 25% kosztów. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie niekorzystne, ponieważ zwykle wiąże się z niewielką składką – już od około 90 zł za rok. Lepsze to niż stracić auto i nie otrzymać żadnych pieniędzy.

Ubezpieczenie auta od kradzieży warto rozważyć, zwłaszcza gdy kupujemy nowy i wartościowy pojazd. Im auto jest młodsze, tym większe staje się ryzyko jego kradzieży.  Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży powinno stać się również priorytetem dla tych, którzy parkują swój samochód na niestrzeżonym parkingu lub przy ulicy.

Jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na zakres polisy oraz wyłączenia. Ubezpieczyciel może wymagać od nas instalacji dodatkowych zabezpieczeń, takich jak alarm samochodowy, i uzależnić od tego wypłatę odszkodowania. Gdy pozostawimy pojazd niezamknięty, nie wymienimy uszkodzonych zamków lub zostawimy wewnątrz zapasowe kluczyki bądź dowód rejestracyjny, wówczas również możemy nie otrzymać rekompensaty. 

Warto też pomyśleć nad polisą gwarantującą samochód zastępczy w razie wypadku, kradzieży czy awarii. W zależności od tego, na jaki wariant ubezpieczenia się zdecydujemy (możemy np. rozszerzyć zakres standardowego assistance), pojazd zastępczy zostanie nam przydzielony na inną liczbę dni. Bazowa polisa tego typu kosztuje ok. 30 zł.

Autocasco – ubezpiecz swoje auto kompleksowo

Ubezpieczenie opon, szyb czy zabezpieczenie się przed kradzieżą lub pożarem to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą lub nie są w stanie wykupić pełnego autocasco. Jeżeli na przykład dużo podróżujesz i chcesz ubezpieczyć swoje auto przed wieloma ryzykami jednocześnie, to zdecydowanie bardziej opłaca Ci się wykupienie ubezpieczenia AC. 

Autocasco dostępne jest zazwyczaj w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Dzięki niemu otrzymujemy gwarancję pokrycia kosztów naprawy samochodu w wielu sytuacjach – od drobnych uszkodzeń (przebita opona, stłuczka, wandalizm) do szkód całkowitych (utrata samochodu w wyniku pożaru lub kradzieży). 

Ubezpieczenie autocasco jest idealną opcją dla osób, które często jeżdżą samochodem i poruszają się po całym kraju, ale nie tylko. Podstawowe ubezpieczenie AC będzie dotyczyło tylko Polski, ale towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość jego rozszerzenia na kraje Europy. Ubezpieczyciele dodają też często do pakietu ubezpieczenie assistance, dzięki któremu możemy liczyć m.in. na pomoc przy zmianie koła, holowanie samochodu czy zorganizowanie i opłacenie noclegu, gdy przydarzy nam się nieoczekiwana awaria w podróży.