fot. mapa-poznania.info

Takie rozwiązanie już się sprawdza w przypadku niektórych polskich dróg, a GDDKiA chce powierzyć jeszcze większą ich ilość prywatnym przedsiębiorstwom.

Zarządzanie drogami ekspresowymi i autostradami oraz opieka nad nimi doskonale sprawdza się w Skandynawii i Kanadzie. Takie rozwiązanie to świetny biznes dla przedsiębiorstwa, a dla właściciela drogi (w naszym przypadku GDKKiA) to poprawa bezpieczeństwa i oszczędności. Poznański oddział GDKKiA chce, aby w przyszłości wszystkie 1694 km dróg krajowych i autostrad było zarządzane przez prywatne firmy.

Dzięki temu obniża się koszt ich utrzymania, zwiększa nadzór i przede wszystkim przyspiesza czas naprawy usterek. Na naprawę dziury firma ma od dwóch do czterech godzin od momentu zgłoszenia problemu. Musi również ciągle patrolować nadzorowaną drogę, zobowiązana jest do koszenia trawy na pasach zieleni, a także dbania o czystość przydrożnych parkingów i toalet.

GDKKiA podpisuje odpowiednią umowę z firmą, która wygrywa przetarg(zapisane są w nim wszystkie wymagania). Przykładowo nieścięcie trawy na czas to 1 pkt karny i 500 zł mandatu. Brak reakcji na zgłoszoną dziurę w jezdni to już 5 pkt i 2500 zł kary. Jeśli takich wykroczeń będzie zbyt wiele, przedsiębiorstwo może stracić kontrakt.

Taka forma współpracy jest bardzo opłacalna, co potwierdza Renata Rychlewska z Autostrada Eksploatacja, która zarządza odcinkiem autostrady z Konina do Świecka. Firma kontroluje 255 km drogi, dysponuje wykwalifikowanym personelem, nowoczesnym sprzętem, własnymi magazynami soli i stacjami benzynowymi. Czy Waszym zdaniem prywatne firmy faktycznie dobrze dbają o drogi?