Konflikt polityczny między Europą i Rosją nie ustaje, wciąż trwa wymiana na słowa i narzucane są embarga. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że światowi producenci samochodów nie tylko widzą ogromny potencjał w rynku rosyjskim, ale też produkują tam prawie 2 miliony aut rocznie.

Dokładnie 1 919 636 samochodów zjechało w 2013 roku z taśm produkcyjnych rosyjskich fabryk koncernów motoryzacyjnych spoza Rosji. Spora część to samochody europejskich i japońskich firm. Sprawdzamy, które koncerny mają w Rosji swoje fabryki.

BMW, Citroën, Peugeot, Mercedes-Benz, Renault i Grupa Volkswagen to europejscy producenci wytwarzający niektóre modele osobowe i dostawcze w rosyjskich fabrykach. Są one przeznaczone na lokalny rynek oraz rynki południowej Azji. Japońskich fabryk też nie brakuje. Są tam Mazda, Mitsubishi, Nissan i Toyota, czyli najwięksi gracze z Kraju Kwitnącej Wiśni. General Motors i Ford to z kolei amerykańskie firmy. W zestawieniu nie mogło zabraknąć też południowokoreańskich potentatów, jakimi są Hyundai i Kia.