Znowelizowane prawo o ruchu drogowym umożliwi czasową rejestrację pojazdów przez firmy i ośrodki badawcze na jedną tablicę rejestracyjną. Jest to duże ułatwienie dla branży motoryzacyjnej, szczególnie dilerów, którzy posiadają po kilka czy kilkanaście pojazdów do jazd próbnych.

Od wejścia w życie nowego prawa, dokumentami uprawniającymi do korzystania z tak zarejestrowanych pojazdów będą profesjonalny dowód rejestracyjny oraz profesjonalne tablice rejestracyjne. Będą się nimi mogli posługiwać przedsiębiorcy zarejestrowani w Polsce lub z siedzibą w naszym kraju.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Poza dilerami skorzystają także wszelkiej maści instytucje i ośrodki badawcze. Profesjonalna rejestracja jest terminowa – może potrwać maksymalnie 12 miesięcy. Tak zarejestrowanym pojazdem może jeździć każdy uprawniony do korzystania z niego. Nie tylko więc przedsiębiorca czy pracownik, ale także potencjalny klient.

Profesjonalna rejestracja jest na tyle dużym ułatwieniem, że kilka pojazdów będzie mogło poruszać się z jednymi tablicami rejestracyjnymi, które można przekładać. Natomiast każdy pojazd będzie miał indywidualny dowód rejestracyjny. Jeden podmiot będzie mógł otrzymać maksymalnie 100 blankietów dowodu na jeden numer rejestracyjny. Aby nie windować kosztów, blankiet dowodu ma kosztować około 20 zł.

Sejm nie wziął pod uwagę również propozycji podobnego prawa dla użytkowników prywatnych, którzy korzystają z kilku aut zamiennie. Miało to być ogromne ułatwienie dla kolekcjonerów, którzy swoimi pojazdami jeżdżą rzadko i też mogliby skorzystać z takiego prawa.