prawo-jazdy-na-motor

Motocykle mogą być wygodniejszym sposobem poruszania się po okolicy, ale jest kilka rzeczy, o których należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na prawo jazdy na motocykl. 

Jak zrobić prawo jazdy na motor? 

Aby uzyskać w Polsce prawo jazdy na motor, należy spełniać kilka warunków. Na początku warto założyć profil kierowcy. To nic innego, jak wniosek, który upoważnia Cię do przystąpienia do kursu i egzaminu. Ponadto, aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, należy posiadać zdjęcie legitymacyjne oraz zaświadczenie o badaniach lekarskich. 

Najważniejsze, aby przyszły kierowca wybrał renomowaną szkołę nauki jazdy. Wysokiej jakości edukacja kierowców i skuteczna nauka jazdy pod nadzorem dobrego instruktora są kluczem do zapobiegania wypadkom. Jak wybrać szkołę nauki jazdy? Upewnij się, że jej program odpowiada Twoim wymaganiom. Najlepsze programy edukacyjne dla kierowców nie tylko uczą umiejętności prowadzenia pojazdu, lecz także dostarczają konkretnych wskazówek, jak ćwiczyć te umiejętności. 

Jak wybrać odpowiednią szkołę? 

 1. Odwiedź obiekt. Zadawaj pytania o to, co obejmuje program, o szczegóły dotyczące praktyki, kwalifikacje instruktora i odpowiedzialność, jaką ponosi szkoła.
 2. Poszukaj szkoły, która nie przyspiesza procesu uczenia. Szkolenie za kierownicą ma kluczowe znaczenie. Nie wszyscy kierowcy są tacy sami, a niektórzy będą potrzebować dodatkowej praktyki w pewnych obszarach. Upewnij się, że szkoła będzie uczyć w odpowiednim tempie.
 3. Upewnij się, że szkolenie za kierownicą jest dokładne. Jeśli lekcja jazdy trwa krócej niż godzinę, to nie wystarczy. 
 4. Sprawdź, czy Twoja szkoła ma dobrą opinię. 
 5. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową. Sprawdź, czy będziesz miał ubezpieczenie podczas pobierania nauk jazdy. 

Koszt egzaminu na prawo jazdy kategorii A wynosi: 

 • 30 złotych egzamin teoretyczny, 
 • 180 złotych egzamin praktyczny. 

Odbiór prawa jazdy w urzędzie to koszt ok. 100 złotych. Na dokument oczekuje się z reguły ok. dwóch tygodni. 

Suma kosztów, jakie należy ponieść podczas szkolenia na prawo jazdy motocyklowe: 

 • zdjęcie – 40 zł,
 • badanie lekarskie – 200 zł,
 • kurs w szkole jazdy – 1400 zł (zależy od miasta),
 • egzamin teoretyczny – 30 zł,
 • egzamin praktyczny – 180 zł,
 • opłata za wydanie dokumentu – 100 zł.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu motoru 

Gdy zdecydowałeś się rozpocząć jazdę i przede wszystkim zdałeś prawo jazdy, musisz pomyśleć o ubezpieczeniu. Po zakupie motoru będziesz potrzebował ubezpieczenia motocyklowego, jeśli planujesz poruszać się motocyklem po ulicach. 

Warunki ubezpieczenia OC motocyklu regulują te same przepisy, które dotyczą samochodu osobowego czy nawet autobusu. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, motocykl lub skuter podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Od momentu jego zakupu aż do sprzedaży lub wyrejestrowania (np. po kradzieży lub złomowaniu), należy zachować ciągłość w OC. Stawka ubezpieczenia motocyklu zależy od tych samych czynników, co w przypadku samochodu. Decydująca jest zarówno osoba kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczeniowa, jak i model pojazdu oraz jego wiek i pojemność silnika.

Oprócz OC na motor warto też zainwestować w ubezpieczenie na życie. W większości firm ubezpieczenie jest dostępne dla osób do 69. roku życia, a składka jest stosunkowo niska. Jazda na motorze wiąże się nie tylko z przyjemnością, lecz także możliwością wypadku i ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Decydując się na tego rodzaju ubezpieczenie, masz możliwość elastycznego wyboru spośród dwóch wariantów: podstawowego lub rozszerzonego. 

Zalety korzystania z motoru 

 • Szlifowanie umiejętności – jazda na motocyklu wymaga dużo lepszego zrozumienia innych kierowców. Ponadto do perfekcji musisz opanować stres i nauczyć się manewrować motocyklem, nawet gdy droga jest ruchliwa. 
 • Tańsze w eksploatacji – motocykle zwykle zużywają mniej benzyny niż samochód. Dzięki motocyklowi zaoszczędzisz pieniądze. Motocykliści są liderami w oszczędzaniu benzyny.
 • Motocykle są łatwiejsze do naprawy – po pierwsze, silnik jest bardziej dostępny, nie jest zakryty innymi częściami, jak w przypadku samochodu. Pod wieloma względami motocykl to tylko połowa samochodu. Koszty rutynowej konserwacji są o wiele mniejsze niż w przypadku samochodu. Wiele napraw można wykonać samodzielnie, na przykład wymiana świec zapłonowych lub montaż nowego akumulatora.
 • Motocykle łatwiej zaparkować niż samochody. Osoby, którym dotarcie do pracy zajmuje pół godziny, mogą tracić codziennie kolejne cenne minuty na szukanie miejsca parkingowego. Natomiast nawet w najbardziej ruchliwych dzielnicach miast jest zwykle miejsce do zaparkowania motoru.