Prawidłowe siedzenie w samochodzie to coś więcej niż wygoda. Bycie w dobrej pozycji poprawi Twoją zdolność kontrolowania samochodu i zmniejszy szanse na poważne obrażenia w wypadku. Nawet jeśli jeździsz od dawna, to warto przeczytać artykuł i sprawdzić, czy wszystko robisz poprawnie.

Żeby sprawdzić, czy nasze ustawienie fotela i kierownicy jest prawidłowe, można przeprowadzić test. W tym celu udajemy się np. na pusty plac i symulujemy omijanie przeszkody. Jeśli musimy oderwać plecy od oparcia, żeby wykonać manewr – zapewne siedzimy zbyt daleko od kierownicy. Z kolei trudności w kręceniu kierownicą spowodowane np. uderzaniem łokciami o nogi mogą świadczyć o zbytnim przesunięciu fotela do przodu.

Właściwa pozycja za kierownicą

Jak znaleźć właściwą pozycję w samochodzie? Zaczynamy od wzdłużnego ustawienia fotela. Powinien znajdować się on w takim położeniu, aby po wciśnięciu pedałów sprzęgła i hamulca do oporu nogi były lekko zgięte.

Jeśli nogi są całkowicie wyprostowane, możemy stracić kontakt stóp z pedałami. Ponadto w razie wypadku nogi są dużo bardziej narażone na złamania. Z drugiej strony, gdy nogi mamy zgięte zbyt mocno, możemy mieć trudności z szybkim przekładaniem stóp pomiędzy pedałami, a w razie kolizji istnieje ryzyko, że nasze kończyny z dużą siłą uderzą w deskę rozdzielczą czy kolumnę kierowniczą.

Oparcie ustawiamy tak, aby łopatki przylegały do fotela podczas wykonywania manewrów. Ręce powinny być lekko ugięte w łokciach. Żeby sprawdzić, czy mamy optymalną pozycję, prostujemy rękę i kładziemy nadgarstek na szczycie kierownicy. Jeśli podczas tej czynności musimy się nachylić i oderwać plecy od fotela to znak, że należy poprawić kąt pochylenia oparcia.

Kolejna sprawa to ustawienie kierownicy. Najłatwiej będzie nam znaleźć dobre ustawienie, gdy jest ona regulowana w dwóch płaszczyznach. Jak wspominaliśmy, ręce powinny być lekko zgięte w łokciach i swobodnie spoczywać na kole. Kierownica nie służy do tego, żeby się jej kurczowo trzymać, zapobiegając przesuwaniu ciała podczas jazdy. Mamy nią swobodnie kręcić. Zaleca się, aby dłonie kłaść w pozycji za piętnaście trzecia lub za dziesięć druga.

Niewłaściwa pozycja za kierownicą a wypadki

Bolące plecy, sztywny kark, bolące ramiona: codzienne drżenie, grzechotanie i skręcanie podczas dojazdów do pracy mogą mieć negatywny wpływ na Twoje ciało. Pojazdy, którymi jeździmy, są częścią problemu. Niektóre fotele samochodowe nie dopasowują się odpowiednio do krzywizny dolnej części pleców, co dodatkowo obciąża kręgosłup. A w samochodach kompaktowych może brakować miejsca na nogi, co zmusza niektórych kierowców do ustawiania ich ciała w niezdrowych pozycjach tylko po to, aby kierować pojazdem.

Nieprawidłowa postawa ciała może też doprowadzić do wypadków komunikacyjnych. Jeśli nie masz odpowiedniej swobody ruchów to Twój refleks jest opóźniony. Czy polisa OC pokrywa szkody wyrządzone z naszej winy? Jak najbardziej. Nawet jeśli wypadek był spowodowany złą postawą i spóźnionym refleksem polisa OC pokrywa szkody, jakie wyrządzono podczas kolizji i całkowity koszt naprawy poszkodowanego.

Assistance w podróży

Gdy często podróżujesz do domu czy na wakacje na pewno przyda się dodatkowe ubezpieczenie w postaci assistance w podróży. Ubezpieczenie assistance w podróży pozwoli Ci czuć się bezpiecznie i komfortowo w podróży samochodem – na weekend, wakacje, czy w czasie codziennych dojazdów do pracy. W razie problemów w trasie, ubezpieczyciel zadba nie tylko o auto, ale także o pasażerów. Ubezpieczenie assistance zapewnia szybką pomoc w wielu trudnych sytuacjach, które mogą Cię spotkać na drodze, jak awaria, wypadek, czy kradzież samochodu.

Prawidłowa postawa krok po kroku

Poniżej znajduje się kilka rad, jak prawidłowo siedzieć za kierownicą.

  1. Ułóż odpowiednio głowę

Wyrównaj górną część zagłówka z czubkiem głowy lub przynajmniej górną częścią uszu. Pozostaw nie więcej niż kilka centymetrów między tyłem głowy a zagłówkiem.

  1. Odpowiednie ułożenie pasa ma znaczenie

Pas bezpieczeństwa powinien przebiegać przez środek lewego obojczyka.

  1. Usiądź prosto i na środku fotela

Utrzymuj ciało w jednej linii z poduszkami powietrznymi. Taka postawa pomaga również lepiej kontrolować pojazd i zachować czujność.

  1. Dopasuj wysokość siedziska

Dostosuj wysokość siedziska, aby zoptymalizować widok na maskę. Jeśli nie możesz stwierdzić, jak blisko są inne samochody, nie jesteś wystarczająco wysoko.

  1. Stopy powinny sięgać pedałów

Twoje stopy powinny łatwo sięgać do pedałów, umożliwiając pełne i mocne hamowanie.

  1. Ustaw dobrze lusterka

Poprawne ustawienie lusterek sprawi, że nie będziesz musiał co chwilę wyciągać szyi i nadwyrężać kręgosłupa podczas wyprzedzania czy wymijania pojazdów.

Pamiętaj o ustawieniu zagłówka

Nie wolno lekceważyć ustawienia zagłówka. Podczas kolizji może on zapobiec uszkodzeniu kręgosłupa. Powinien znajdować się na takiej wysokości, aby jego górna krawędź znajdowała się na równi lub nawet trochę ponad czubkiem głowy.

Trzeba też zwrócić uwagę na wysokość pasów. Prawidłowo zapięte pasy powinny przebiegać wzdłuż obojczyka. Jeśli pasy będą ustawione zbyt nisko, w razie niebezpiecznego zdarzenia mogą się z nas zsunąć. Pas ustawiony zbyt wysoko, który po zapięciu znajduje się tuż przy szyi, to też złe rozwiązanie. Przy gwałtownym napięciu może np. uszkodzić tętnicę.

Kiedy znajdziemy już właściwą pozycję za kierownicą, przechodzimy do regulacji lusterek. Lusterko wewnętrzne powinno być w takiej pozycji, aby odbijała się w nim cała tylna szyba. Lusterka zewnętrzne mają pokazywać nam boczne pasy ruchu, a równocześnie wskazywać nam granicę samochodu.

Skutki nieprawidłowej postawy podczas kierowania autem

Dojeżdżanie do pracy, czy to samochodem, czy transportem publicznym może być uciążliwe dla zdrowia kierowcy i pasażera, jeśli postawa podczas kierowania autem nie jest prawidłowa. Czas spędzony w pozycji siedzącej może siać spustoszenie w zdrowiu kierowcy. Badania wykazały, że długie codzienne dojazdy – a zwłaszcza dojazdy samochodem – mogą mieć wpływ na samopoczucie psychiczne i emocjonalne oraz zdrowie fizyczne.

Odnotowane negatywne skutki długich dojazdów do pracy obejmują skoki poziomu glukozy we krwi, wysoki poziom cholesterolu czy zwiększoną skłonność bezsenności. Zła postawa to kolejny poważny problem dla osób dojeżdżających do pracy, niezależnie od tego, czy siedzą na miejscu kierowcy, czy pasażera. Osoby dojeżdżające do pracy częściej zgłaszają bóle szyi i pleców. Czemu?

W samochodzie nie siedzimy tak komfortowo, jak na kanapie. Dodatkowo jazda samochodem nie zawsze przebiega płynnie. Wstrząsy są źródłem dodatkowego obciążenia kręgosłupa. Nowoczesne samochody są kompaktowe i często brakuje im miejsca. Niższe, odchylone do tyłu siedzenia powodują wyprostowanie nóg, ciągnąc ścięgna podkolanowe i powodując odchylenie miednicy do tyłu. Szyja również cierpi, gdy siedzenia są odchylone. Kierowcy mogą być zmuszeni do zgięcia szyi, aby patrzeć przed siebie. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią postawę, która będzie dla nas komfortowa i sprawi, że jazda będzie bezpieczna.