pozycja za kierownicą

Siadając za kierownicę samochodu, robimy to automatycznie i raczej nie zwracamy uwagi, czy pozycja, którą zajmujemy, jest poprawna. Zachęcamy, aby przy następnej podróży skontrolować swoją pozycję za kierownicą – pomogą Wam w tym nasze wskazówki poparte infografiką.

Oto główne punkty, na które należy zwrócić uwagę:

  • Ustawienie fotela – fotel powinien być tak ustawiony, aby po wciśnięciu pedału sprzęgła do oporu lewa noga nadal pozostawała lekko zgięta. W przypadku skrzyni automatycznej lewa noga, spoczywając na podnóżku, także powinna być lekko zgięta.
  • Ustawienie pozycji oparcia fotela – oparcie fotela powinno być tak uregulowane, aby kręgosłup znajdował się w pozycji najbardziej zbliżonej do pionowej. Kierowca powinien mieć możliwość położenia nadgarstków na kole kierownicy bez odrywania pleców od oparcia.
  • Ustawienia zagłówka – wierzchołek zagłówka powinien znajdować się na wysokości szczytu głowy.
  • Pozycja dłoni na kierownicy – dłonie powinny znajdować się w pozycji „za piętnaście trzecia”, czyli niezależnie od jej kształtu po przeciwnych stronach na jednej linii będącej poziomą średnicą.
  • Regulacja pasów bezpieczeństwa – punkt górnego mocowania pasów bezpieczeństwa należy wyregulować w taki sposób, aby górna część pasa po zapięciu znajdowała się w połowie szerokości obojczyka.

Pamiętajmy, że właściwa pozycja za kierownicą pomaga szybko oraz skutecznie zareagować w nagłej sytuacji na drodze, a także poprawia komfort podróżowania.