fot. mm.lublin.pl

Nie płacą, bo nie muszą. Jak się okazuje, mandaty z fotoradarów nadzorowanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego w ogóle nie są wysyłane do parlamentarzystów. Dlaczego tak się dzieje?

W lipcu 2011 roku GITD przejęło od policji wszystkie stacjonarne radary w Polsce. Do sprawowania nadzoru nad nimi została powołana specjalna komórka CANARD – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Ministerstwo Finansów założyło, że dzięki pracy fotoradarów do budżetu państwa wpłynie ponad 2 miliardy złotych do końca roku 2013. Pieniądze to umożliwią wzrost liczby fotoradarów w tym czasie z 80 do ponad 400. Kasy państwa nie zasilą jednak parlamentarzyści, a jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, winę za to ponosi luka w przepisach dotyczących CANARD.

Rzecznik CANARD tłumaczy, że system wciąż jest optymalizowany i niedługo ta sytuacja zostanie poprawiona. Aktualnie bowiem jeśli fotoradar wykona zdjęcie autu parlamentarzysty, sprawa jest automatycznie umarzana, a dalsze czynności zawieszane. Mandaty w ogóle nawet nie są wysyłane do posłów. Według rzecznika CANARD takich sytuacji do tej pory było 281.